BRATISLAVA 13. januára (SITA) - Ešte nedávno vykresľovala väčšina zahraničných médií Slovensko ako pustú dieru, kde sa preháňajú len strieľajúci mafiáni, teraz ho predstavujú ako všeobecný vzor, oba pohľady sú však prehnané, uvádza vo svojom najnovšom čísle český mienkotvorný týždenník Respekt.
Noviny v článku nazvanom Odvrátená tvár Slovenska oceňujú slovenské radikálne ekonomické reformy a pripomínajú, že premiéra Mikuláša Dzurindu nedávno označil za "najlepšieho európskeho premiéra" aj šéf ľudovcov v Európskom parlamente Hans-Gert Pöttering. Je tu však aj "druhé" Slovensko, o ktorom sa hovorí a píše podstatne menej. Dzurindova vláda, ktorú tak obdivujú za ekonomické reformy, má podľa Respektu "vážne problémy s politickou kultúrou".
Týždenník oceňuje neobvyklú hospodársku modernizáciu Slovenska, zavedenie rovnej dane, reformu zdravotníctva a dôchodkovú reformu. "Po dobách Mečiarovho temna, keď sa krajina orientovala na Rusko a zdalo sa, že vlak do NATO aj Európskej únie jej už ušiel, keď vládlo až gangsterské zastrašovanie opozície aj novinárov a ekonomika išla dole, sa zrazu stáva z malej krajiny favorit regiónu."
Podľa Respektu však zrejme každá politická elita, ktorá príliš dlho počúva o svojej jedinečnosti, časom skĺzne k pocitu, že kritika na jej adresu sa rovná takmer útoku na štát. Noviny pripomínajú kauzu "skupinka", okolnosti "urputného lákania" kórejskej automobilky Hyundai/KIA, kauzu dlhu SDKÚ vo výške 22 mil. Sk, ktorý "ktosi nedávno zaplatil, ale nie je jasné, kto", ako aj to, že minister práce a sociálnych vecí v minulosti neplatil odvody za svojich zamestnancov a teraz tvrdí, že si to nepamätá. Respekt spomína aj postoj vlády ku katastrofe v Tatrách a to, že "viacerí členovia vlády vrátane premiéra navrhovali, aby sa tam znížila ochrana prírody a vznikli nové turistické strediská".
Prečo aj tí najnádejnejší politici časom skĺzavajú k mocenským manierom a prečo nevpustia reformné nadšenie aj do politického správania sa, pýta sa Respekt. Problém je podľa novín v tom, že "preberať ekonomické postupy zo zahraničia je jednoduchšie než meniť vžité správanie". Ďalším problémom je slabá opozícia. "Na Slovensku naozaj nie je vidieť vhodnú alternatívu k dnešnej vláde. Má to byť strana Smer populistu Roberta Fica, ktorý mení svoje názory podľa prieskumov verejnej mienky?"
Vyspelosť krajiny sa nemeria len ekonomickými reformami, ale aj tým, ako sa krajina stará o menšiny, životné prostredie a ako sa správajú jej politici. V tomto ohľade si podľa Respektu treba brať príklad skôr z Veľkej Británie, kde odstúpil kľúčový a schopný minister vnútra David Blunkett len preto, že zariadil povolenie na pobyt filipínskej opatrovateľke svojich detí. Tým dostáva politika úplne iný rozmer, ktorý zatiaľ chýba všetkým postkomunistickým krajinám, uzatvára Respekt.