Bratislava 17. decembra (TASR) - Až päťpercentné rozdiely medzi vykazovanými preferenciami niektorých kľúčových politických subjektov boli medzi dnes zverejnenými výsledkami prieskumov štyroch agentúr, uskutočnených koncom novembra až začiatkom decembra.
Dana Šouvcová z Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom ústave SR tvrdí, že takéto výrazné rozdiely vo výsledkoch možno popri inom pripísať práve faktu, že prieskum sa konal v čase volieb do regionálnych parlamentov, ktoré boli na slovenskej politickej scéne mimoriadnou udalosťou.
Viac ako päťpercentný rozdiel v preferenciách vykázal prieskum Národného osvetového centra (NOC) v porovnaní s ÚVVM. Zatiaľ čo podľa NOC by HZDS v imaginárnych voľbách, ktoré by sa konali na prelome novembra a decembra, získalo 23,2 percenta hlasov voličov, v prieskume ÚVVM vykazujú voliči najsilnejšiemu opozičnému hnutiu až 29-percentnú podporu. Podobný rozdiel zaznamenali agentúry NOC a Odbor mediálneho výskumu Slovenského rozhlasu (OMV SRo) v prípade ďalšej opozičnej strany Smer. Obe agentúry zhodne tvrdia, že Ficov Smer by skončil vo voľbách na druhom mieste, zatiaľ čo podľa NOC by Smer získal 18,4 percenta hlasov opýtaných, podľa OMV by ho však volilo o päť percent voličov menej.
Obyčajne bývajú odchýlky medzi výsledkami jednotlivých inštitúcií od troch do štyroch percent, pričom sa počíta s tzv. výberovou chybou. Rovnako treba podľa Šoucovej prihliadať na fakt, kedy sa prieskum tej-ktorej agentúry uskutočnil, na akej veľkej vzorke respondentov a akou metodikou. Takisto má na výsledky vplyv metodika, akú autori prieskumu zvolili. Tieto faktory spôsobili aj ďalšie rozdiely v jednotlivých prieskumoch.
Ak by sa podľa prieskumu OMV SRo dostalo do parlamentu spolu šesť politických strán, podľa výsledkov agentúry MVK a ÚVVM by prah zvoliteľnosti prekročilo sedem politických subjektov, zatiaľ čo podľa údajov NOC by malo v budúcom parlamente zastúpenie osem politických strán. V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, že strana ANO, ktorá sa nezúčastnila na ostatných voľbách do zákonodarného zboru, by sa s podporou ôsmich percent opýtaných podľa agentúry MVK umiestnila na štvrtom mieste, zatiaľ čo podľa OMV SRo by skončila so 4,8 percentami hlasov tesne pod prahom zvoliteľnosti.
*ds ir