Bratislava 13. januára (TASR) - Slovenská televízia (STV) si podľa Združenia občianskej sebaobrany (ZOS) nielenže neplní svoju verejnoprávnu funkciu, ale aj poškodzuje koncesionára - spotrebiteľa.
Podľa združenia tiež zlyháva kontrolná funkcia Rady STV a konanie generálneho riaditeľa STV Richarda Rybníčka a manažmentu sa tak stáva nekontrolovateľným. Okrem toho sa združenie obáva, že sa STV dostane opäť do finančného deficitu. Rada podľa združenia nerieši netransparentnosť používania finančných prostriedkov od koncesionárov, prizerá sa na súperenie STV s komerčnými televíziami a tak akceptuje pomýlené vnímanie duálnosti televízneho prostredia.
Už v marci 2004 preto združenie požiadalo parlamentný výbor pre médiá o urýchlené iniciovanie poslaneckého prieskumu, ktorého cieľom má byť preverenie efektívnosti či opodstatnenosti istých postupov generálneho riaditeľa. Združenie žiada obmedzenie právomocí riaditeľov STV a definovanie zodpovednosti Rady STV, prieskum sa zatiaľ neuskutočnil. Združenie tiež pripravuje podnet na Najvyšší kontrolný úrad, informovali o tom na dnešnej tlačovej konferencii. Podľa hovorkyne združenia Jany Miklovičovej na ich sťažnosti neodpovedá ani Rybníček, ani Rada STV. Istá členka rady dokonca združenie upozornila, že generálny riaditeľ nie je štátnym úradníkom a nie je povinný odpovedať na listy, pričom rada má právo selektovať sťažnosti a podnety a nemusí na ne reagovať.
Najfrekventovanejšími výhradami členov združenia sú absencia výroby vlastných programov, ktoré by sa dali vyrobiť za peniaze, ktoré STV dáva za kupované relácie "na kľúč". Podľa združenia je v STV priveľa talkshow. Niektoré efekty virtuálneho štúdia majú podľa ZOS negatívny dopad na zrak, čo majú podložené aj posudkom odborníka.
ZOS vedeniu STV vyčíta i "zlaté padáky" pre hlásateľky STV, ktoré dnes pôsobia ako moderátorky v reláciách z externého prostredia, ale i "drahú" mega reklamu na Nový začiatok v iných médiách. Majú podozrenie, že pri jeho finančnom zabezpečení mohlo prísť k použitiu prostriedkov, určených na oddlženie. Podľa združenia nemajú vo verejnoprávnej televízii opodstatnenie ani hviezdne platy niektorých moderátorov, či nákladné relácie ako Svadba snov za 40 miliónov. Združenie zaujíma aj finančná a časová stránka zmlúv, ktoré generálny riaditeľ uzatvoril so subjektmi, dodávajúcimi jednotlivé relácie.
Šesť dcérskych spoločností STV je podľa združenia v rozpore s platným zákonom o STV. Združenie vedeniu STV vyčíta i fakt, že divácke fórum organizačne zabezpečuje súkromná agentúra. Pozvaným 80 až 100 osobám hradí STV nielen cestovné výdavky, ale i honorár vo výške 500 korún. A pri premenovaní STV na Jednotku a Dvojku sa podľa združenia stratila národná identita tejto inštitúcie.