Bratislava 14. januára (TASR) - Slovenská pobočka Greenpeace bude apelovať na predstaviteľov Európskej únie, aby sa prípadná pomoc postihnutým oblastiam Vysokých Tatier realizovala iba v rámci projektov, ktoré budú rešpektovať ochranu prírody a zásady trvalo udržateľného rozvoja regiónu s dôrazom na ochranu životného prostredia.
V najbližších dňoch budeme informovať o situácii v Tatrách partnerské organizácie v európskych krajinách a zastúpenie Greenpeace pri orgánoch EÚ v Bruseli, informoval TASR hovorca Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman. V tejto súvislosti apelujeme na orgány štátnej ochrany prírody, aby nepodľahli politickým a ekonomickým tlakom a neudeľovali v TANAP-e výnimky na ťažbu v územiach s najvyšším stupňoch ochrany prírody, zdôraznil.
"Nemôžeme sa nečinne prizerať, ako predseda vlády Mikuláš Dzurinda nabáda ministra životného prostredia urýchlene udeľovať výnimky na ťažbu v lokalitách s najvyšším stupňom ochrany prírody. Nemôžeme s týmto postupom premiéra súhlasiť, keď vieme, že sa v týchto oblastiach už vyskytla nelegálna ťažba, ktorú preverujú inšpekčné orgány a existuje vážna obava, že mnohé z plánovaných zásahov v týchto cenných lokalitách vôbec nie sú potrebné," vyhlásila environmentalistka Martina Badidová z Greenpeace.
Organizácia Greenpeace sa už v minulosti vyslovila za systematické riešenie problémov ochrany životného prostredia vo Vysokých Tatrách. Greenpeace napríklad podporil návrh prijať zonáciu TANAP-u, ktorú vypracovali v roku 2003 odborníci Štátnej ochrany prírody SR - Správy TANAP-u.
Slovenský Greenpeace dnes súčasne podporil aktivity mimovládneho výboru Naše Tatry, ktorý združuje slovenské mimovládne organizácie, osobnosti umeleckého a spoločenského života, ako aj nezávislých expertov. Mimovládny výbor Naše Tatry vznikol z troch skupín občianskej spoločnosti, ktoré sa verejne vyjadrili k téme Tatier mimovládnych organizácií, osobností umeleckého a spoločenského života a nezávislých expertov na tatranskú problematiku. Požiadavky výboru dosiaľ podporilo takmer 100 slovenských občianskych organizácií a 1400 osobností kultúrneho a spoločenského života, ako aj nezávislých odborníkov a občanov.