Bratislava 14. januára (TASR) - Poslanec SDKÚ Jozef Banáš vystúpi na budúcotýždňovej schôdzi parlamentu na tému zväzkov bývalej Štátnej bezpečnosti (StB), ktorá ho evidovala ako svojho agenta a spolupracovníka. "Požiadal som predsedu parlamentu Pavla Hrušovského, aby mi umožnil splniť môj verejný sľub, ktorý som dal v marci minulého roku v Národnej rade, že keď vznikne Ústav pamäti národa, tak si vyžiadam moje materiály a predložím ich kolegom poslancom," povedal dnes Banáš novinárom.
Na pôde parlamentu by chcel vystúpiť vo štvrtok po Hodine otázok aj za prítomnosti členov vlády. S ŠtB prichádzal Banáš do kontaktu ako diplomat a pracovník zahraničného obchodu v socialistickom Československu. Odmieta však, že by bol agentom ŠtB alebo že by niekoho udal či niekomu ublížil. Opakovane vyzval občanov na Slovensku i v Českej republike, aby sa prihlásil ten, koho by udal. "Ja mám dokazovať, že som neudával, veď nech mi dokážu, že som udával," konštatoval.
Na svoju obranu chce Banáš dokázať, že jeho údajný podpis na potvrdení o prevzatí 1000 korún vo zväzkoch ŠtB je falošný. Tvrdí, že nijaké odmeny od ŠtB nevzal. Kópiu potvrdenia zo svojho zväzku poskytol na overenie Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity. Odborníci na skúmanie by však podľa neho potrebovali originál potvrdenia, ktorý má Ústav pamäti národa. Ten ho však zo zákona môže poskytnúť len na základe súdneho konania. "Nikde nie je v zákone povedané, kto je nástupca ŠtB. Koho mám teda žalovať?" konštatoval Banáš. Predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa Jána Langoša preto požiadal, aby umožnil expertízu originálu dokladu.
Banáš, ktorý bol koncom minulého roku zvolený za podpredsedu Parlamentného zhromaždenia NATO, nevidí dôvod, prečo by mal z politiky odísť. "Bol som radový člen komunistickej strany a radový diplomat odsunutý nabok," charakterizoval svoje postavenie za socializmu. O tom, že pre ŠtB nebol dôveryhodný, svedčí podľa neho i to, že mu zabránili vo výjazde na veľvyslanectvo do Viedne a dostal sa len do socialistickej NDR. Banáš zdôrazňuje, že neobhajuje eštébákov a chce len, aby sa hľadala pravda.
Hoci bol členom KSČ, uviedol, že nikdy nepodpísal Antichartu a po 17. novembri 1989 medzi prvými komunistami podpísal výzvu na zrušenie vedúcej úlohy strany. "Áno, bol som súčasťou toho režimu, odmietam ale, že som bol ten, ktorý robil ľuďom zle," povedal.
Problém "naháňania spolupracovníkov ŠtB" je podľa Banáša v tom, že z tej doby má "vlastne každý tak trochu zlé svedomie". "Za socializmu boli voľby tzv. Národného frontu, to bola vlastne komunistická strana. Tak ja sa potom musím spýtať, kde je tých 99,99 percenta občanov, ktorí pravidelne takýmito číslami volili komunistickú stranu, ktorá riadila ŠtB," konštatoval.
Podľa denníka Sme Banáš s krycími menami Dodo a Lotos mal spolupracovať s tajnou službou od roku 1974. Pôsobil vtedy v podniku Chirana export-import ako obchodný referent, pričom chodieval do zahraničia. Spoluprácu podľa správy kapitána ŠtB Petra Moravčíka podpísal v júni 1977 na Lermontovovej ulici v Bratislave. Bolo to potom, ako nastúpil na federálne ministerstvo zahraničných vecí na tlačový odbor. Neskôr sa stal riaditeľom Tlačového strediska pre zahraničných novinárov v Bratislave.