Bratislava 15. januára (TASR) - Pomôcť týraným a zanedbávaným zvieratám možno aj prostredníctvom Linky proti krutosti 02 16 187, ktorú prevádzkuje občianske združenie Sloboda zvierat (SZ).
Ideálne je podľa Moniky Ďurkovičovej zo SZ zabrániť týraniu zvieraťa okamžite. "Veľkou pomocou je napríklad aj fotodokumentácia takéhoto počínania. V každom prípade, občania, ktorí chcú pomôcť, sa môžu obrátiť na Regionálne veterinárne a potravinové správy (RVPS), ktorých je na Slovensku približne 40," povedala pre TASR Ďurkovičová.
Vo zvlášť závažných prípadoch sa podľa nej môžu občania obracať aj priamo na políciu. "Je potrebné podať podnet písomnou formou na RVPS, políciu, alebo aj na Slobodu zvierat a my sa skontaktujeme so zodpovednými inštitúciami," spomenula Ďurkovičová. V prípade súdneho procesu môže svedok udalosti na základe vlastnej žiadosti zostať v utajení. "Medzi nahlásenými prípadmi sa objavia aj neopodstatnené. Snažíme sa ich však dôsledne selektovať a aj preto sme v roku 2004 zaznamenali 148 prípadov, kým v roku 2003 to bolo 221. Pokles vôbec neznamená, že sa situácia týraných a zanedbávaných zvierat dramaticky zlepšila, ale že efektívnejšie zaznamenávame opodstatnené hlásenia," dodala Ďurkovičová.
Podľa vyjadrenia Slobody zvierat je pretrvávajúcim problémom v oblasti potláčania týrania zvierat nedostatočná legislatíva, priveľká opatrnosť policajtov pri klasifikácii prípadov týrania zvierat, ako aj malé skúsenosti polície s touto problematikou. Z celkového počtu 148 nahlásených prípadov riešila Sloboda Zvierat 24 v spolupráci s (RVPS), šesť s políciou a prokuratúrou, 40 prípadov sa ešte rieši. "Takmer všetky prípady zanedbania i týrania, okrem niekoľkých výnimiek, spáchali sami majitelia zvierat," konštatovala Ďurkovičová.