BRATISLAVA 15. januára (SITA) - Podľa ministra výstavby a regionálneho rozvoja Lászloa Gyurovského je Slovenská republika (SR) lídrom medzi krajinami čerpajúcimi prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie. „V porovnaní s okolitými krajinami a s pristupujúcimi krajinami sme jasne na čele tohto procesu," vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy. Spresnil, že ministerstvo v súčasnosti eviduje projekty na viac ako 210% z objemu 40 miliárd korún, ktoré môže Slovensko čerpať do roku 2008. Podľa Gyurovszkého to svedčí o „vnútornej sile“ regiónov.
Naopak, podľa poslankyne ĽS-HZDS Evy Antošovej „vláda akoby ešte napomáhala tomu, aby sa tie nožnice medzi regiónmi roztvárali stále viac a viac“. Upozornila tiež na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, podľa ktorej sa časť štrukturálnej pomoci nedostane na miesto svojho určenia a paradoxne končí v bohatších a rozvinutejších regiónoch. Podobne sú podľa nej rozdeľované aj vnútorné zdroje. Napríklad z projektu rozvoja infraštruktúry vo verejnom záujme sa podľa Antošovej do zaostalých regiónov dostala len jedna tretina na to určených peňazí.
Riaditeľ Sociologického ústavu Akadémie vied Ľubomír Falťan vidí najväčšie nebezpečenstvo v starnutí populácie a odchode ekonomicky aktívneho obyvateľstva do vyspelejších regiónov. Chudobným oblastiam tak hrozí, že sa stanú „civilizačnými dierami“.
„Je to skutočne chorý stav“, myslí si predseda Vidieckeho parlamentu Peter Rusnák. Regionálna politika je podľa neho služba občanom. Vláda preto nemôže ponechať vývoj len na trh a miestnu samosprávu. Zmeniť by sa mali aj nástroje, ktorými sa vláda snaží rozdiely vyrovnávať, pretože súčasná forma pomoci problémy skôr prehlbuje, myslí si Rusnák.