Od Vianoc až do týchto dní totiž panovalo u nás na túto ročnú dobu neprimerane teplé počasie, ktoré pomiatlo obzvlášť dreviny.
"Niektoré stromy sa začínali pomaly prebúdzať a ak by takýto teplý charakter počasia pokračoval aj naďalej, mohli sa dreviny naozaj prebudiť. Prípadný prudký pokles teploty pod bod mrazu by potom mnohé z nich ohrozil. Návrat chladnejšieho počasia načasovala príroda naozaj v pravú chvíľu," uviedol pre TASR pracovník starohorskej Výskumnej stanice Ústavu ekológie lesa SAV Miroslav Saniga.
Dodal, že terajší charakter počasia s mínusovými teplotami vyhovuje nielen vegetácii, ale aj niektorým živočíchom. Platí to aj o medveďoch, ktoré sú ešte v brlohoch. Mnohé z nich však už teplé počasie a dážď začiatkom roka vydurili. Ak by sa schladilo a bol dostatok snehu, niektoré by možno znovu zaľahli. Veď podľa ľudovej pranostiky sa na obrátenie svätého Pavla (25. január) majú obracať tieto zvieratá v brlohoch na druhý bok.
Teplé počasie v uplynulých dňoch pomiatlo aj babôčky pávooké a tieto motýle predčasne opustili svoje úkryty v dutinách stromov. Terajší chlad ich však znovu uspal.
Pokles teploty koncom tohto týždňa však spôsobil, že vo vyšších polohách dážď a sneh namŕzal na konáre a kmene stromov. Vtáky, ktoré si hľadajú potravu na kmeňoch a vetvách stromov, mali takto zamedzený prístup k potrave. Najmä sýkorky, ale aj kôrovníky a brhlíky sa od polovice jesene až doteraz v dôsledku zmien teploty museli s takouto nástrahou vyrovnávať už niekoľkokrát. To sa odrazilo na zvýšenej úmrtnosti v lokálnych populáciách týchto vtáčích druhov. Výskum vo Veľkej Fatre a v Starohorských vrchoch ukázal 20 až 30-percentný úbytok najmä sýkoriek uhliarok a sýkoriek lesklohlavých.