Pripomenul, že voličov SMK tvoria takmer výlučne príslušníci maďarskej menšiny. „Ak idete proti SMK, idete aj proti týmto voličom,“ zdôraznil.
Úvahy, podľa ktorých chcú SDKÚ a ĽS-HZDS spoluprácou v regionálnych voľbách otestovať vytvorenie koalície bez SMK po budúcoročných parlamentných voľbách, považuje Bugár za predčasné. „V parlamente boli náznaky pri konkrétnych hlasovaniach, ale to ešte stále nie je dôkaz, ale vnímame to, lebo nič sa nedeje len tak,“ uviedol na margo údajných dohôd medzi SDKÚ a HZDS. Takejto spolupráci podľa Bugára zatiaľ bráni nesúhlas voličov oboch strán.
Podľa podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho je v prípade regionálnych koalícií predčasné hovoriť o politickom programe. Odmietol však, že by ich spájala výlučne snaha oslabiť vplyv SMK. Podľa Urbániho začínajú VÚC „naberať veľkú vážnosť a silu“, je preto prirodzené, že žiadna z politických strán v nich nechce stratiť vplyv a hľadá si partnerov.
Urbáni kritizoval SMK, že nezaujala odmietavé stanovisko k vyhláseniu maďarského premiéra Ferenca Gyurcsányiho, v ktorom deklaroval snahu podporiť autonómie maďarských menšín v susedných štátoch. Bugár označil reakciu časti domácej politickej scény na Gyurcsányiho výroky za hysterickú. Zdôraznil, že program SMK neobsahuje žiadnu zmienku o politickej autonómii. V tomto prípade ide len o samosprávu v kultúre a školstve. Skonštatoval tiež, že maďarský premiér svoje vyhlásenie s menšinami v zahraničí nekonzultoval.