BRATISLAVA 18. decembra (SITA) – “Hlavným mestom Vianoc” je Betlehem. V ňom je v bazilike nad Jaskyňou narodenia štrnásťcípa strieborná hviezda, ktorá označuje pravdepodobné miesto Ježišovho narodenia. Počas Vianoc sa Svätá zem – Izrael tradične zapĺňa mn
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ožstvom pútnikov, ktorí sem prichádzajú sláviť sviatky. Bazilika Narodenia je veľmi veľká a na Štedrý deň pojme tri rôzne skupiny veriacich z troch rôznych cirkví – katolíckej, protestantskej a koptskej spolu so sýrskymi cirkvami a arménskou cirkvou.
Dnes je však hlavná ulica k Bazilike Narodenia rozorvaná reťazami izraelských tankov. Boje výrazne poškodili aj betlehemskú infraštruktúru, pouličné lampy boli počas vpochodovania izraelských oddielov poohýbané a zvalené. Všetky populárne ľudové vianočné podujatia v Betleheme budú tento rok opäť chýbať. Bohoslužby sa však majú konať ako zvyčajne.
Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska, palestínsky minister pre cestovný ruch Mitri Aita požiadal koncom novembra svojho izraelského kolegu Benni Elona o rozhovor o spoločnom pomáhaní kresťanskej pútnickej turistike do Betlehema. “Pokiaľ sa bude strieľať, nebudem rokovať o turistike do palestínskych oblastí,” vyhlásil údajne izraelský minister a odmietol vyjsť v ústrety kresťanským pútnikom, kým sa židia nemôžu bezpečne dostať k svojim svätým miestam.
Štedrovečerný jedálny lístok v Izraeli dokazuje vplyv amerických a anglických zvykov: hlavný chod tvorí morka okorenená paprikou, škoricou a muškátovým orechom a plnená ryžou, mäsom, orieškami a mandľami. V protestantských zboroch je zvykom chodiť skoro večer 24. decembra v skupinách koledovať. Na druhý deň pred raňajkami rozbaľujú ich deti darčeky. Po raňajkách idú protestanti do chrámov, navštevujú priateľov a želajú si navzájom šťastné Vianoce. Katolícki kňazi sviatky posväcujú svätenou vodou členov rodín.