Trenčín 17. januára (TASR) Bývalú vojačku Jarmilu Slavíkovú dnes právoplatne odsúdili na šesť mesiacov väzenia. Vyšší vojenský súd v Trenčíne potvrdil trest, ktorý podplukovníčke za branie úplatku vlani v marci vymeral Vojenský obvodový súd v Bratislave.
Slavíková zároveň musí zaplatiť peňažný trest 100 tisíc korún, ktorý jej prvostupňový súd stanovil pôvodne na 20 tisíc korún. Pokiaľ by sumu úmyselne nezaplatila, dostane náhradný trest ďalších šesť mesiacov väzenia. Podplukovníčku súd potrestal aj trestom straty hodnosti. Rozsudok je právoplatný a už sa nemôže proti nemu odvolať.
Podľa súdu si Slavíková viackrát pýtala úplatok 500 dolárov od príslušníka mierovej misie v Eritrei Rudolfa Hadvigu za predĺženie jeho pobytu v Afrike. Peniaze prevzala vlani v januári vo svojej kancelárii a vzápätí ju zadržali kriminalisti.
Bývalá vojačka na dnešné pojednávanie neprišla. Súdu poslala list s tvrdením, že vzhľadom na svoje "vnútorné duševné rozpoloženie" by sa nevedela sústrediť počas pojednávania. Slavíková v odvolaní tvrdí, že úplatok nežiadala, iba prijala. Podľa nej je trest exemplárny a neprimerane prísny. Od súdu žiadala, aby nemusela ísť do väzenia a dostala iba peňažný trest a trest straty hodnosti. Prokurátor v odvolaní žiadal pre Slavíkovú prísnejší trest - až 1,5 roka väzenia.
Napriek spáchaniu trestného činu Slavíková dostala odchodné 220 tisíc korún a výsluhový dôchodok 10 tisíc mesačne. V jej prípade armáda pochybila, keď podplukovníčke nedokázali doručiť personálny rozkaz o prepustení, na základe ktorého by odišla do civilu so znížením výsluhových náležitostí. Zodpovední príslušníci generálneho štábu nevyužili možnosť poštového, prípadne iného spôsobu doručenia personálneho rozkazu o prepustení obvinenej. Slavíková to využila a prostredníctvom advokáta si z väzby podala žiadosť o rozviazanie služobného pomeru. Keďže súdy nestihli vyniesť právoplatný rozsudok do 30. júna minulého roka, získala odchodné aj dôchodok. Z armády pre toto pochybenie jedného pracovníka prepustili a ďalších štyroch disciplinárne potrestali.
Vyššiemu vojenskému súdu bol doručený list od muža, s ktorým sa Slavíková kontaktovala vo väzbe a cez ktorého posielala nepovolené listy. Z nich vyplýva, že sa trestného činu nemala dopustiť iba vojačka, ale aj ďalší príslušníci oddelenia, na ktorom pracovala a nemal to byť iba jediný prípad.
Úplatná exvojačka si podľa slov obhajcu našla nové zamestnanie.
rt pa