Ako uviedol Berényi dnes na tlačovej besede, na reforme sa pracuje už od roku 2003. "Tragédia v juhovýchodnej Ázii bohužiaľ vyvolá asi širšiu podporu postupu prác. Prijatie tejto reformy sa určite urýchli," uviedol Berényi. Vláda by mala materiál o reforme systému prerokovať v júni a účinný by mohol byť od 1. januára 2006.
V súčasnosti sú humanitárne aktivity vlády zamerané predovšetkým na poskytnutie materiálnej pomoci a záchranné práce. Nová koncepcia má tento systém rozšíriť o ďalšie aktivity. Ide napríklad o poskytovanie grantov slovenským humanitárnym organizáciám, príspevky do medzinárodných organizácií a príspevky pre slovenské pobočky sietí renomovaných medzinárodných humanitárnych organizácií. Podľa Berényiho organizácie ako Adra, či Slovenská katolícka charita sú schopné rýchlo, adresne a transparentne použiť poskytnuté peniaze. "V rámci novej koncepcie máme v úmysle dosiahnuť vyčlenenie finančných prostriedkov pre ministerstvo zahraničných vecí tak, aby v takýchto závažných prípadoch mohlo pružne a flexibilne reagovať, poskytnúť potrebnú humanitárnu pomoc bez aktuálneho rozhodnutia vlády, ale na základe vopred schválenej metodiky," zdôraznil Berényi.
Hlavnými cieľmi reformy slovenského humanitárneho systému je podľa Berényiho reagovať na katastrofy rýchlo a flexibilne, ale tiež využiť transparentne prostriedky z verejných zdrojov. "Najpodstatnejšie je dosiahnuť synergiu pri použití prostriedkov vlády, verejných zbierok a darov podnikateľských subjektov," dodal štátny tajomník.
Mimovládne humanitárne organizácie reformu systému vítajú. "Vítame reformu, ktorá by mala smerovať k priamej finančnej pomoci," povedal na tlačovej besede Andrej Bán z organizácie Človek v ohrození. Reformu podľa generálneho sekretára Juraja Baráta podporuje aj Slovenská katolícka charita.
SITA vydá k správe zvukovú správu.