BRATISLAVA 17. januára (SITA) - Krajský úrad životného prostredia (KÚŽP) v Prešove dnes udelil výnimku pre Štátne lesy TANAP-u na spracovanie kalamity v niektorých tatranských národných prírodných rezerváciách s 5. a 4. stupňom ochrany. Agentúre SITA to potvrdil prednosta úradu Dušan Vočko. "Vybrali sme všetky lokality, ktoré sú právne čisté a ktoré v súčasnosti neprešetruje Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) za prípadnú nelegálnu ťažbu dreva," povedal. Konania na udelenie výnimiek musel úrad rozdeliť na viacero etáp pre nedostatok času, skúmanie SIŽP a vyňatie súkromných vlastníkov dotknutých lokalít. Výnimky bude udeľovať najmenej v desiatich konaniach.
Ako pre SITA pripustil minister životného prostredia László Miklós, hoci Štátne lesy mohli spracúvať kalamitné drevo na 65 percentách plochy s nižším stupňom ochrany bez akejkoľvek výnimky, vládny výbor pre obnovu a rozvoj Tatier ministra na piatkovom zasadnutí dotlačil k urýchleniu výnimkového konania. Ako však dodal, tlak výboru "je objektívny, drevo treba čo najskôr vyťažiť, aby nedošlo k ďalším škodám". Podľa Miklósa by mohol byť prístup Štátnych lesov v niektorých prípadoch šetrnejší.
Správa TANAP-u podľa jej riaditeľa Tomáša Vančuru s udelením výnimky súhlasí, takisto aj účastník konania a najväčší odporca ťažby v rezerváciách Lesoochranárske zoskupenie VLK. "Súhlasili sme s udelením výnimky na spracovanie dreva len v tých lokalitách s piatym stupňom ochrany, ktoré by mali byť podľa novej plánovanej zonácie zaradené do zóny B," vysvetlil pre SITA náčelník zoskupenia Juraj Lukáč. Podľa neho však nie je celý postup správny. Najprv bolo treba prijať novú zonáciu, podľa ktorej by do najvyššej zóny A bez zásahu človeka patrilo iba osem percent postihnutého územia. To znamená, že na 92 percentách územia by mohli ŠL TANAP-u ťažiť bez čakania na výnimku, argumentoval Lukáč. "Nevieme, kam sa ponáhľajú, ale určite to nemôže mať environmentálne dôvody," uzavrel.
Podľa slov riaditeľa ŠL TANAP-u Petra Lišku štátny podnik ešte nedostal rozhodnutie krajského úradu. Liška predpokladá, že lesníci začnú v povolených rezerváciách postupne uvoľňovať komunikácie. Pre podnety zastavili lesy všetky práce v piatych stupňoch ochrany, "pretože sme sa nachádzali v stave právnej neistoty," dodal Liška.
Rozhodnutie KÚŽP nemá odkladný účinok. Zahŕňa lokality v národných prírodných rezerváciách Mokriny, Dolina Bielej vody, Mraznica, Pramenište, Slavkovská dolina, Važecká dolina, Velická dolina, Studené doliny, Furkotská dolina, Kôprová dolina, Mengusovská dolina, Tichá dolina a v prírodnej rezervácii Fľak. V lokalitách plánovanej zóny A sa povolilo použitie feromónových lapačov, v lokalitách zóny B ťažba 50 percent kalamitného dreva, v zóne C ťažba 70 percent a zóne D ťažba 90 percent dreva, informoval Miklós. Výnimka platí do konca budúceho roka.