BRATISLAVA 17. januára (SITA) - Devätnásť verejných vysokých škôl je na slovenské pomery priveľa. Podľa poslancov školského výboru Národnej rady (NR) SR to dokázala aj Správa o stave vysokého školstva za rok 2003 z dielne ministra školstva Martina Fronca. Aj preto zákonodarcovia prijali uznesenie, v ktorom očakávajú, že táto správa sa stane východiskom pre racionalizáciu vysokých škôl na Slovensku.
Minister Fronc sa tejto myšlienke nebráni, ale upozorňuje, že každá zmena v sieti verejných vysokých škôl sa musí uskutočniť prostredníctvom zákona prijatého parlamentom. "A v tom okamihu nastupujú rôzne záujmy a lobingy, čiže je to ťažko priechodné," dodal Fronc pre agentúru SITA. Aj z tohto dôvodu sa viac prikláňa k motivácii vysokých škôl. Preto sa chce ešte tento týždeň stretnúť so zástupcami Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), aby s nimi hovoril o svojom zámere vyčleniť z rozvojových finančných prostriedkov špeciálnu dotáciu školám, ktoré sa rozhodnú spojiť. Vie si predstaviť, že by išlo o menšie vysoké školy, ktoré sídlia v rovnakom mieste alebo v blízkosti. To by malo byť pre školy prirodzeným impulzom pre zlučovanie. Druhým impulzom by malo byť rovnaké zameranie škôl.
Za racionalizáciu vysokých škôl sa prihovára okrem iných aj poslankyňa ANO Beáta Brestenská, na podnet ktorej výbor spomenuté uznesenie prijal. Tvrdí, že správa predložila relevantné čísla, ktoré svedčia o nevyťaženosti denného štúdia. V niektorých fakultách ide až o 25 percent. Minister si to vysvetľuje tým, že buď uchádzači o štúdium na týchto fakultách nevyhoveli alebo sa na ne hlásil menší počet. Uvedený argument však platí len pre ojedinelé prípady, dodáva. Pripúšťa však, že niektoré fakulty zámerne "posúvajú" študentov do externých foriem štúdia, na ňom môžu totiž profitovať. Dokazuje to aj správa, podľa ktorej narastá počet externistov, a tým sa stáva kvalita ich vzdelania otázna. S ministrom sa na tom zhodujú aj poslanci školského výboru, ktorí to počas rokovania kritizovali. Fronc verí, že tento stav pomôže vyriešiť ním pripravený zákon zavádzajúci poplatok za štúdium, ktorý zrejme v marci už po tretí raz predloží na rokovanie NR SR.
Brestenská pripúšťa, že racionalizácia počtu vysokých škôl je veľmi citlivá otázka a stretne sa s odporom viacerých rektorov. Myslí si preto, že je priechodnejšia cesta združovania ako aj motivácia, ktorú chce zaviesť minister. Na druhej strane sa však nebráni ani tomu, aby sa na niektoré fakulty "pritlačilo." Najmä na tie, ktoré nespĺňajú ani ekonomické a už ani odborné kritériá.