Bratislava 17. januára (TASR) - Z celkového počtu 19 vysokých škôl (VŠ) dokázalo v roku 2003 hospodáriť bez straty len 6. Ide o Slovenskú technickú univerzitu (STU) v Bratislave, Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, Prešovskú univerzitu v Prešove, Katolícku univerzitu v Ružomberku, Trnavskú univerzitu v Trnave a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Vyplýva to z výročnej správy ministerstva školstva o stave vysokého školstva, ktorú dnes prerokoval Výbor NR SR pre vzdelanie a vedu.
Najlepšie hospodárila STU v Bratislave, ktorá zaznamenala v roku 2003 zisk viac než 29 miliónov korún. Táto škola zároveň dokázala získať najvyššiu sumu finančných prostriedkov z podnikateľskej činnosti a to vyše 33 miliónov korún. "Okrem podnikateľskej činnosti sme boli najúspešnejšou slovenskou VŠ v získavaní zahraničných grantov, financie sa nám však darilo získavať aj z grantov domácich," povedal pre TASR rektor STU Vladimír Báleš. Hospodárenie školy za rok 2004 by podľa neho malo byť taktiež v plusových číslach, aj keď zo štátu dostala univerzita o približne 100 miliónov korún menej. "Tešíme sa aj veľkému záujmu zo strany študentov a v tomto akademickom roku sme zaznamenali o 58 percent žiadateľov viac, ako v roku minulom," dodal Báleš. Podľa rektora je o školu záujem kvôli rýchlej reakcii STU na potreby rozbiehajúceho sa automobilového priemyslu na Slovensku, ale aj prestížnemu oceneniu Hospodárskeho klubu SR Prominent ekonomiky Slovenska.
Naopak v mínusových číslach sa ocitla najväčšia slovenská VŠ - Univerzita Komenského (UK). Tá skončila rok 2003 so stratou takmer 28 miliónov korún. "Vo výraznej miere spôsobilo našu stratu uplatňovanie zákona o dlhodobých odpisoch majetku, ktorý bol prijatý v roku 2002. Na UK to zvýšilo výdavky o 70,3 miliónov korún," informoval TASR rektor UK František Gahér. O ďalších vyše päť miliónov korún prišla podľa neho univerzita kurzovými stratami, zvýšenie nákladov spôsobila aj štátom nedotovaná delimitácia zamestnancov Strednej zdravotnej školy v Martine na Jesseniovu Lekársku fakultu UK v Martine v čiastke 14,7 milióna korún.
Aj stratu Technickej univerzity v Košiciach 35 miliónov korún spôsobili predovšetkým odpisy majetku. "Ide len o fiktívnu stratu. Na našej škole sme dali vypracovať audit, na základe ktorého sme zistili, že strata bola spôsobená nevhodnou metodikovu odpisovania majetku," povedal pre TASR rektor univerzity a zároveň prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay. "Dôkazom dobrého hospodárenia Technickej univerzity je viac než 15 miliónov, ktoré škola získala v spomínanom roku 2003 z podnikateľskej činnosti. Zároveň sa pri zníženej štátnej dotácii o približne 100 miliónov korún podarilo TU ukončiť rok 2004 so ziskom," dodal Sinay. mig som