Bratislava 18. januára (TASR) Stavba Slovenského národného divadla (SND) je podľa podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča dielom na storočie, čo by si mali uvedomiť i členovia vlády SR.
Manažment SND podľa neho dokáže budovu dobre a racionálne spravovať. "Tak dobre, alebo aj lepšie, ako súkromný investor," povedal dnes v parlamentnej rozprave k osude SND. Podľa Čaplovičových slov budova je na 90 percent hotová, treba ju iba dozariaďovať, o dostavbe sa hovorí preto, lebo ju chce prestavať nový investor. Čaplovič zároveň pripomenul, že podobný projekt centra komerčno-zábavného charakteru, ako má záujemca o SND, bude realizovať v blízkosti SND iná firma, rovnako podobné centrum má vzniknúť aj na petržalskej strane Dunaja. "Takže to Bratislave chýbať nebude," komentoval.
Poslanec za Smer upozornil, že vláda Mikuláša Dzurindu ešte v roku 1999 prijala uznesenie na dostavbu SND a zrušila ho až vo svojom druhom volebnom období. Po vstupe do Európskej únie Čaplovič očakával razantný záujem a lepší prístup vlády ku kultúre, bohužiaľ sa tak nestalo. V kultúre tak podľa neho naďalej prevláda protekcionizmus na jednej strane a široká vlna nespokojnosti na strane väčšiny kultúrnej obce.
Poslanec za ĽS-HZDS Ján Cuper naznačil, že na dostavbu SND by stačili trojmesačné zisky sprivatizovaného Slovnaftu, mesiac a pol ziskov Slovnaftu by stačil na prevádzku divadla.
Líder komunistov Jozef Ševc si nemyslí, že počty miest pre divákov v novostavbe SND sú predimenzované. Pripomenul, že mestské divadlo v Košiciach už v rokoch 1887 až 1889 disponovalo 900 miestami. Ševca mrzí, že bývalý režim nestihol dostavať budovu SND. Kabinetu odkázal, že ak nevie riadiť veci tak efektívne ako súkromný kapitál, prečo neodíde?
V parlamente by podľa neho mala vzniknúť expertná skupina, ktorá by preskúmala postup vlády pri dostavbe SND, vrátane rokovaní s investormi.
Peniaze na dostavbu či prevádzku divadla by sa našli napríklad odchodom slovenských vojakov z Iraku. "Čiernych dier, ktoré vysávajú miliardy z peňazí daňových poplatníkov, je stále dosť," poznamenal na margo prehratého sporu SR s ČSOB vo výške 25 miliárd či ozdravenia bánk za 100 miliárd Sk.
bmg ka per