Vydala ho obec Kováčová ako príslušný stavebný úrad. Dôvodom bol jeho rozpor s platným územným plánom centrálnej mestskej zóny Zvolen.
"Znamená to, že tým zastavil rekonštrukciu námestia, pretože na plochách, z ktorých sa mala podľa zámerov vedenia mesta Zvolen odstrániť zeleň, sa s ňou v jeho územnom pláne ráta. Krajský stavebný úrad tak dal za pravdu tým obyvateľom, ktorí bojujú o zachovanie zelene v centre Zvolena a sú proti jeho vydláždeniu," uviedla pre TASR Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.
Dodala, že pred viac ako dvoma rokmi sa mnohí Zvolenčania postavili proti rekonštrukcii námestia, ktorú malo sprevádzať rúbanie stromov, likvidácia plôch zelene a ich nahradenie dlažbou s malými izolovanými stromčekmi. Trend dláždenia centra odmietli mnohí odborníci aj obyvatelia mesta. Zabezpečili najskôr asi šesťtisíc, potom ďalších 12 000 podpisov pod petície.
Napriek tomu mesto I. etapu rekonštrukcie námestia realizovalo. V rámci nej ešte v roku 2002 odstránili asi 40 a po dvoch rokoch ďalších 30 drevín. V minulom roku si Zvolen zobral úver 140 miliónov korún na II. etapu rekonštrukcie centra. Vyrúbať sa počas nej malo všetkých takmer 200 zvyšných drevín.
Ďalší osud centra mesta je v rukách poslancov a členov odborných komisií Zastupiteľstva mesta Zvolen. Rozhodnú, či sa bude aktualizovať koncepcia úprav námestia a vykonávacie projekty tak, aby boli v súlade s platným územným plánom, alebo bude prepracovaný územný plán, aby vyhovel koncepcii.
"Obe alternatívy sa odlišujú predovšetkým časom, ktorý uplynie medzi rozhodnutím a realizáciou prác. Chceme na námestí zachovať plochy zelene so stromami a kríkmi, pretože sú dôležité pre životné prostredie v centra mesta. Ak vedenie mesta bude akceptovať tento postoj, najmä ak je podložený tisíckami podpisov Zvolenčanov a vychádza z platného územného plánu, vieme si predstaviť skutočne veľmi rýchle začatie stavebných prác na druhej etape rekonštrukcie námestia," povedala Martina Paulíková.