Bratislava 19. januára (TASR) - Slovensko by sa malo zapojiť do výcvikovej misie NATO v Iraku piatimi príslušníkmi ozbrojených síl, ktorí sa vyčlenia zo ženijnej roty pôsobiacej v operácii Iracká sloboda.
S rozšírením mandátu ženijnej jednotky dnes súhlasila vláda. Tento rok by pritom v Iraku mali pôsobiť iba dvaja slovenskí školitelia. "Ponúkame v súčasnosti jedného štábneho dôstojníka a jedného inštruktora pre výcvik policajtov," povedal novinárom minister obrany Juraj Liška. Vycestovať by mohli podľa neho po schválení Národnou radou SR koncom februára.
Podľa Lišku sa nebude kvôli tomu navyšovať parlamentom schválený 110-členný slovenský kontingent, ktorý má v Iraku na starosti odmínovacie práce. Vysvetlil, že armáda tento počet nikdy naplno nevyužila a v Iraku pôsobilo priebežne 104 alebo 105 vojakov. "Rezervu, tých päť miest si nechávame na možnosť toho rozšíreného mandátu," uviedol minister.
Slováci nebudú podľa neho učiť Iračanov odmínovať. "Iračania nemajú svoju vlastnú armádu ani svoje ozbrojené zložky, ani policajný zbor a naši inštruktori by ich mali školiť v tých činnostiach, ktoré sú nutné pre vlastnú obranyschopnosť Iraku," priblížil minister.
Účasť na výcvikovom programe si nevyžiada dodatočné náklady zo štátneho rozpočtu, hradiť sa bude z prostriedkov ministerstva obrany plánovaných pre operáciu Iracká sloboda.
Okrem toho Slovensko ponúklo ešte koncom minulého roka školenie a výcvik irackých špecialistov na vlastnom území. Prebiehať by malo vo Výcvikovej základni mierových síl OSN v Nitre a v Muničnej základni v Novákoch. Kurz je naplánovaný na šesť mesiacov. Prvá etapa (tri týždne) je zameraná na odmínovanie. Ďalšia časť kurzu (päť mesiacov) sa sústredí na vyhľadávanie a likvidáciu nevybuchnutej munície. "Zatiaľ iracká strana neprejavila konkrétny záujem," uviedol v tejto súvislosti minister.
Ministerstvo obrany je taktiež schopné poskytnúť výcvik pre príslušníkov irackej vojenskej polície na území SR, ako i vyslať inštruktorov vojenskej polície do Iraku.
Na slovenskom území by sa tiež mali školiť príslušníci irackých bezpečnostných síl vo výcvikovom kurze pre nižších štábnych dôstojníkov, ktorý je organizovaný v spolupráci s ministerstvom obrany Veľkej Británie a Holandska v Liptovskom Mikuláši.
Rezort obrany ďalej analyzuje možnosť poskytnutia prebytočného výstroja a výzbroje irackým bezpečnostným silám.
NATO schválilo pomoc pre Irak pri výcviku jeho bezpečnostných síl na summite v Istanbule v júni 2004 po prekonaní pochybností Francúzska a iných krajín, či by sa mala aliancia vôbec v Iraku angažovať.