Bratislava 19. januára (TASR) Poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová navrhuje, aby bolo hanobenie národa, etnickej skupiny, rasy a presvedčenia trestným činom. Uviedla to ako pozmeňovací návrh k Trestnému zákonu. Zároveň navrhuje zahrnúť aj prísnejšie tresty pre sprejerov.
Poslankyňa navrhuje, aby ten, kto verejne hanobí niektorý národ, jeho jazyk, etnickú skupinu, rasu a národnosť, skupinu občanov pre ich politické presvedčenie, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky, alebo peňažným trestom.
Tóthová vidí na Trestnom zákone viacero chýb krásy a postupu. Vyčíta predkladateľovi rezortu spravodlivosti, že dodatočne po predložení tlače zaslalo do NR SR doručilo až 151 pozmeňujúcich návrhov k vlastnému legislatívnemu návrhu. Musím konštatovať, že nešlo len o terminologické zmeny, značná časť mala aj vecný charakter, povedala Tóthová, podľa ktorej to vyvoláva otázku, ako seriózne bola robená príprava tohto zákona. Je to podľa nej legislatívny nedorobok, ktorý mal ešte pár mesiacov dozrieť v rezorte.
Návrh je podľa nej kriminalizáciou trestného práva, návrh kódexu silno zaváňa implantáciou prvkov anglosaského práva. Zákonu vyčíta aj nesúlad s článkom ústavy a dohovorom pre práva dieťaťa. Tóthová pripomenula, že podľa dohovoru nesmie byť trest doživotia pre mladistvých, čo nový zákon umožňuje. Trestnú zodpovednosť právnických osôb treba podľa Tóthovej jednoznačne zo zákona vypustiť.
Poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ v rámci pozmeňujúcich návrhov navrhol, aby sa podľa zákona za zbraň považovalo okrem veci aj zviera. Reaguje tak na množiace sa útoky zvierat, hlavne psov. Predseda Smeru Robert Fico sa v rozprave spýtal, či je vhodné kombinovať kontinentálne právo s angloamerickým systémom práva. Podľa neho návrh novely sčasti kopíruje súčasný stav a sčasti sa vracia k inštitútom, ktoré už raz platili a osvedčili sa. Chýba tam ucelený pohľad na trestnú politiku štátu, povedal v rozprave. Základom trestnej politiky Smeru by podľa neho bola prevencia. Nie je dôležité mať prísny trest, je dôležité, aby páchateľ bol chytený, zdôraznil. Zákonu vyčíta príliš voľné použitie zbrane na ochranu vlastného obydlia. Smer chce v návrhu preformulovať paragrafy o krajnej núdzi a nutnej obrane. Je za prijatie zákona s posunutou účinnosťou, pretože pri platnosti normy od apríla by sa museli tisícky ľudí so zákonom čo najskôr oboznámiť.
Predseda KSS Jozef Ševc vníma Trestný zákon po Ústave SR ako najautoritatívnejší zákon.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic obhajoval zavedenie trestnej zodpovednosti právnických osôb, ktorú poslanci ústavnoprávneho výboru navrhli vypustiť. Nebráni sa prípadnej diskusii k tejto téme.