BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Postaviť obvineného po spáchaní deliktu čo najskôr pred súd je cieľom nového Trestného poriadku. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic pri jeho predstavovaní v druhom čítaní v parlamente uviedol, že verí, že sa „podarí zefektívniť a sprísniť trestné konania“. Minister podčiarkol, že navrhovaná norma posilňuje kontradiktórnosť konania. Znamená to, že hlavné pojednávanie bude vedené formou sporu a svedkov budú zásadne vypočúvať procesné strany – prokurátor a advokát. Na súde je ponechaná možnosť zasiahnuť iba do spôsobu vykonania výsluchu, dodal. Minister ďalej uviedol, že odvolací súd bude mať povinnosť doplniť dokazovanie. Vec bude môcť zrušiť a vrátiť iba vtedy, ak by doplnenie bolo spojené s neprimeranými ťažkosťami.
Z ďalších navrhovaných zmien šéf rezortu spravodlivosti spomenul, že sa zavádza inštitút sudcu pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o zásahoch do základných ľudských práv a slobôd v prípravnom konaní. Mení sa tiež systém určovania dĺžky väzby, ktorá sa bude odvíjať od dĺžky sadzby, ktorá hrozí páchateľovi za spáchaný trestný čin. Minister upozornil aj na to, že sa zakotvuje osobitná forma skráteného vyšetrovanie. Ak bude páchateľ prečinu pristihnutý priamo pri čine alebo na úteku, mal by byť odovzdaný súdu do 48 hodín. Ak súd nerozhodne trestným rozkazom, tak bude musieť do 5 dní vytýčiť hlavné pojednávanie. Zavádza sa aj dohodovacie konanie medzi prokurátorom a obvineným, ktorý bude podliehať súhlasu súdu. Minister zdôraznil, že mimosúdna cesta je spôsob k zefektívneniu súdneho konania . V Nemecku asi 45 percent vecí je riešených mimosúdne, dodal Lipšic. Návrh Trestného poriadku posúva vecnú príslušnosť na okresné súdy, čím vzniká klasická trojstupňová sústava, podčiarkol. Podriaďuje tiež ozbrojené zbory pod vojenskú justíciu.
Písomne sa do rozpravy k Trestnému poriadku prihlásilo päť zákonodarcov. Poslanci sa budú môcť prihlásiť do diskusie ešte ústne.
sy;pr;pu