BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Prácu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) ocenil na dnešnom novoročnom prijatí zástupcov tejto organizácie v Prezidentskom paláci prezident Ivan Gašparovič. Vďaka ZMOS, ktoré rázne upozorňuje na problémy slovenských sídiel, je podľa neho obraz slovenskej územnej samosprávy pozitívny.
V príhovore sa hlava štátu nevyhla ani súčasnému napätiu panujúcemu v organizácii spôsobenému fiškálnou decentralizáciou. Ako skonštatoval, vníma kritické hlasy primátorov krajských miest a plány niektorých vystúpiť zo ZMOS, ale nemyslí si, že by sa do týchto problémov mal starať štát. "ZMOS je samosprávna organizácia nezávislá na štátnej politike a riadení štátom, sú to vyslovene jej problémy," podotkol. Podľa Gašparoviča je tento problém riešiteľný, no pre neho osobne je ťažké posúdiť, či bude prospešnejšie, ak budú obce a mestá zastupovať jedna či dve organizácie.
Ako prezident poznamenal, sídla potrebujú spoločného menovateľa, ale na druhej strane možno očakávať ich väčšie osamostatňovanie rovnako ako pri regiónoch. Budúci vývoj územnej samosprávy bude podľa neho výrazne závisieť od filozofie prerozdeľovania štátneho rozpočtu. "Napríklad v severských krajinách si štát nechá 35 až 40 percent a 60 percent ide mestám a obciam, ktoré sú potom schopné postarať sa o školstvo, zdravotníctvo a o cesty," poznamenal.
Za jeden z najväčších problémov, ktorých riešenie by malo byť prioritné, označil Gašparovič regionálne rozdiely. "Vyrovnávanie regionálnych rozdielov ovplyvní ekonomický rozvoj celej krajiny," upozornil. Dobudovanie infraštruktúry a podpora regiónov musí byť podľa neho systematickejšia ako doteraz. K najdôležitejším úlohám preto zaradil hľadanie investorov a výraznejšiu podporu podnikateľského sektora.
Predseda ZMOS Michal Sýkora označil uplynulý rok za najnáročnejší a najkomplikovanejší v doterajšej 15-ročnej histórii organizácie. Pripustil, že atmosféra v ZMOS je poznačená spormi a nedorozumeniami. Ako však skonštatoval, sídla iba začínajú nový systém overovať a skutočné dopady budú známe najskôr v druhom polroku alebo až o rok. "Dúfam, že všetci primátori a starostovia vidia aj krok dopredu a dokážu odhadnúť dôsledky," povedal v súvislosti s napätím po spustení fiškálnej decentralizácie. Prípadné oslabenie územnej samosprávy by sa podľa neho dotklo všetkých.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.