BRATISLAVA 20. januára (SITA) - Národná rada dnes zbavila imunity poslankyňu za SDKÚ Libušu Martinčekovú. Zo 115 prítomných poslancov hlasovalo za 81, zdržalo sa 27 a siedmi poslanci nehlasovali. Mandátový a imunitný výbor NR SR v decembri plénu tento krok odporučil s tým, že o zbavenie imunity požiadala na rokovaní výboru sama poslankyňa. Rovnako tak urobila dnes prostredníctvom predsedu mandátového a imunitného výboru Ľubomíra Lintnera, ktorý prečítal jej list. Poslankyňa je podozrivá zo založenia a podpory zločineckej skupiny a skrátenia dane a poistného v kauze podvodov s ľahkými olejmi. Ide o jednu z najväčších káuz, ktorá bola na Slovensku vyšetrovaná. Martinčeková odmietla podozrenia. Umožnením trestného stíhania chce poslankyňa svoje meno očistiť. Žiadosť špeciálneho prokurátora do parlamentu predložil generálny prokurátor Dobroslav Trnka v novembri minulého roka.
Sprejerstvo by sa malo trestať v rámci Trestného zákona (TZ). Navrhuje to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Katarína Tóthová (ĽS-HZDS), ktorá chce zaviesť novú skutkovú podstatu trestného činu poškodzovania cudzej veci. Podľa návrhu ten, kto "poškodí cudziu vec tým, že ju pomaľuje, postrieka či popíše farbou alebo inou látkou potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom“. Ak by páchateľ spôsobil takýmto konaním značnú škodu alebo by sa tohto trestného činu dopúšťal opakovane či ako člen organizovanej skupiny, mal by mu podľa Tóthovej hroziť trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Návrh novely Trestného zákona posunuli poslanci do druhého čítania.
Národná rada posunula do druhého čítania aj návrh novely Trestného poriadku, ktorý predložil poslanec Robert Fico. Podľa návrhu by Špeciálny súd (ŠS) mal rozhodovať len o veciach, v ktorých polícia začala trestné stíhanie až po 1. septembri 2004. Zároveň chce, aby sa všetky veci z okresných a krajských súdov, ktorými je v súčasnosti ŠS zahltený a nekoná v nich, vrátili späť na pôvodné súdy. V rámci novely navrhuje, aby mohli byť na ŠS dočasne pridelení sudcovia.
Poslanci schválili aj správu o dôsledkoch živelnej pohromy z novembra 2004 na území Slovenska s dôrazom na územie Vysokých Tatier. Na území Tatranského národného parku postihla kalamita vyše 12 tis. hektárov lesných ekosystémov a objem kalamitného dreva predstavuje 2,5 mil. metrov kubických. Najviac postihnutými oblasťami sú Dolný Smokovec, Vyšné Hágy a Tatranská Lomnica. Podľa prijatého uznesenia by mala vláda každých šesť mesiacov predkladať parlamentu správu o priebehu odstraňovania následkov živelnej pohromy a postupe prác pri obnove Vysokých Tatier.
Poslanci na záver 36. schôdze vzali na vedomie Správu o stave vysielania v Slovenskej republike a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2003 a Informáciu vlády Slovenskej republiky o príprave a objeme pomoci postihnutým oblastiam živelnou pohromou v Ázii a Afrike.
Poslanci pokračujú v rokovaní 35. schôdze, ktorá je venovaná dostavbe Slovenského národného divadla.
sy;pr;bl