Bratislava 18. decembra (TASR) - Národná rada dnes rozhodla, že základné imanie nadácie pri založení bude musieť byť najmenej 200 tisíc Sk, pričom túto základnú hodnotu môžu tvoriť len peňažné prostriedky a nehnuteľnosti.
Rozhodli o tom poslanci, ktorí dnes definitívne schválili nový zákon o nadáciách, ktorý vstúpi do platnosti 1. marca 2002. Pri záverečnom hlasovaní sa prezentovalo 107 poslancov, za bolo 62, proti piati, hlasovania sa zdržalo 38 a dvaja nehlasovali.
Zákon presne vymedzuje za akých podmienok môže vzniknúť nadácia, kto ju môže kontrolovať, ako sa môže vytvoriť nadačný fond, ako aj spôsob použitia nadačného imania - majetku. V zákone sa stanovuje, že ak hodnota daru alebo výška príspevku presiahne 10 000 Sk, je nadácia povinná oznámiť darcovi presnú špecifikáciu jeho použitia do 60 dní od použitia toho daru alebo príspevku, ak to darca neustanoví inak. Prípadná anonymita darcu bude zaručená.
Nadácia po skončení kalendárneho roka bude musieť vypracovať výročnú správu, a to najneskôr do 15. mája nasledujúceho roka. Ak ju nezašle Ministerstvu vnútra SR, môže byť nadácii udelená pokuta vo výške od 10 000 do 100 tisíc korún. Nadácia musí viesť aj účtovníctvo, ktorého ročná závierka musí byť overená audítorom.
V novom zákone je aj ustanovenie podľa ktorého nadácia bude povinná poskytovať informácie o svojej činnosti a nakladaní s majetkom v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Zo zákona bolo vypustené ustanovenie o dohľade MV SR či nadácia plní verejnoprospešný účel, na ktorý bola založená.
NR SR schválila aj prechodné ustanovenia. Nadácia, ktorá vznikla podľa doterajších predpisov, sa považuje za nadáciu podľa tohto zákona, ak do 31. decembra 2002 podá jej správca návrh zmenu zapisovaných skutočností v registri nadácií a preukáže vytvorenie nadačného imania podľa príslušného paragrafu (pozn. je to 200 tisíc Sk) ku dňu podania návrhu a priloží nadačnú listinu nadácie. Správna rada nadácie môže do tohto termínu namiesto návrhu rozhodnúť o premene nadácie na neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecne prospešné služby alebo na neinvestičný fond, alebo môže rozhodnúť o zrušení nadácie a jej vstupe do likvidácie.
Prijatá bola aj novela zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby. Cieľom navrhovanej úpravy je odstrániť problémy vznikajúce pri zakladaní neziskových organizácií a ich činnosti. Podstatná zmena spočíva v novom definovaní neziskovej organizácie poskytujúcej všeobecne prospešné služby, rozširuje sa oblasť všeobecne prospešných služieb a zjednodušuje sa proces vzniku právnej subjektivity neziskových organizácií. Novela bude účinná rovnako od 1. marca 2002.
Po hlasovaní bolo rokovanie 53. schôdze prerušené do stredy 09.00 hodiny, kedy sa začne jej posledný deň.
*zg pm som