Bratislava 21. januára (TASR) - Stiahnutie memoranda o dostavbe novostavby SND teší poslancov Zuzanu Martinákovú, Dušana Čaploviča a Dušana Jarjabka, ktorí kvôli tomu tému iniciovali mimoriadnu schôdzu parlamentu.
Podľa nich je totiž najvýhodnejšie pre novostavbu SND dokončenie z verejných zdrojov a s investormi rokovať o prevádzke budovy. Poslanci dúfajú, že k takému záveru dospeje aj komisia Ministerstva kultúry SR, pričom podľa nich toto riešenie vyplýva aj zo všetkých analýz rezortu kultúry. "Ak do toho vstúpi akýkoľvek investor, vždy to bude pre štát nevýhodné," povedala dnes pred novinármi Zuzana Martináková zo Slobodného fóra. Podotkla, že ani počas poslaneckého prieskum sa nedozvedeli, aké boli zadané podmienky, na základe čoho bol Truhheim Invest LLC najúspešnejší, aké kritériá vlastne splnil. Od komisie preto očakáva, že stanoví kritériá, čo chceme v budúcnosti so stavbou. Ministrovi hospodárstva SR Pavlovi Ruskovi odkazuje, že by bol užitočnejší, keby namiesto preberania gescie budovy dokázal kultúru zapojiť do oblasti cestovného ruchu, ktorú má v kompetencii. Tým sa podľa nej nikto koncepčne nezaoberá.
Podľa Čaploviča sa začali vytvárať podmienky pre transparentnejší proces priebehu dokončenia a prevádzky novostavby. Ukázalo sa, že keď sa spoja občania, odborná verejnosť a poslanci, môžu vyvolať zmenu. To ho tak potešilo, že sa dal aj ostrihať. "Povedal som si, že keď to dobre skončí, dám sa ostrihať," pousmial sa. Podotkol tiež, že aj v susednej Budapešti postavil štát veľkorozpočtový palác kultúry, do ktorého išlo asi deväť miliárd korún. Jarjabek by chcel iniciovať víkend otvorených dverí v novostavbe, aby si mohla verejnosť na problém utvoriť názor sama.
Národná rada SR spolu s témou novostavby SND otvorila aj diskusiu o stave kultúry v SR. Čaplovič vyzýva preto verejnosť, aby sa do nej zapojila. Podľa Jarjabka kým bola v minulom období kultúra v cenzúre ideologickej, dnes sa dostala do cenzúry finančnej. Celospoločenská diskusia by mala podľa neho prispieť k jednoznačnej definícií priorít vlády.