BRATISLAVA 21. januára (SITA) - Rada vysokých škôl (RVŠ) má k návrhu zákona o študentských pôžičkách niekoľko pripomienok, z ktorých väčšina sa podľa ministra školstva Martina Fronca dá vyriešiť. Nezhodli sa iba na tom, kto bude uzatvárať zmluvy o pôžičkách na školné so študentmi. Ako po dnešnom rokovaní RVŠ povedal predseda rady Libor Vozár, podľa návrhu zákona by mali zmluvy uzatvárať vysoké školy. Takéto riešenie je podľa neho "nešťastné z hľadiska právnych záväzkov". Zmluvy by mal podľa rady uzatvárať študent priamo s pôžičkovým fondom a účasť vysokej školy by mala byť iba administratívna. Fronc je pripravený o tejto otázke ešte rokovať, no viac sa prikláňa k názoru, že by to malo ostať na vysokej škole.
Minister Fronc súhlasí s pripomienkou rady, aby sa správou pôžičkového fondu poverila inštitúcia so skúsenosťami na finančnom trhu. Rada takisto navrhla, aby sa posilnila kontrola fondu prostredníctvom dozornej rady. Dvoch členov rady by vymenoval Fronc a po jednom členovi by vymenovali RVŠ, Študentská rada vysokých škôl a Slovenská rektorská konferencia. Minister školstva aj s touto pripomienkou súhlasil. Podľa Rady VŠ nie je v súlade s rovnosťou podmienok pre všetkých, že študent, ktorý má na svoju pôžičku ručiteľa, bude mať nižší úrok. Znevýhodnení budú žiadatelia zo sociálne slabších rodín alebo siroty. Minister Fronc ubezpečil, že sa bude snažiť nájsť riešenie prijateľné pre obe strany.
Pre Radu vysokých škôl je v súčasnej finančnej situácii v školstve neprijateľné, aby sa zrovnoprávnilo financovanie súkromných vysokých škôl. Ako uviedol Vozár, existujú obavy, že po zlukratívnení financovania vysokých škôl by sa ich počet zvýšil, boli by úzko špecializované len na atraktívne predmety z hľadiska študentov i financií a boli by takisto zvýhodnené oproti verejným vysokým školám, ktoré podliehajú zo zákona kontrole, štátnej pokladnici i presným pravidlám pri obstarávaní tovarov. Mohlo by sa stať, že verejné vysoké školy postupne odumrú, podotkol Vozár. Ako informoval Fronc, návrh zákona obsahuje tri varianty financovania súkromných škôl. Zachovanie súčasného stavu, teda aj súkromná vysoká škola môže dostať plné financovanie, ale je to len fakultatívne, financovanie súkromných škôl vo výške verejných škôl a kompromisné riešenie - ak škola vyberá viac ako je maximálne školné, navýšenie sa mu stiahne z dotácie. Fronc zároveň prezentoval, že on je za zachovanie súčasného stavu. Návrh zákona bude do konca januára v pripomienkovom konaní. Minister očakáva, že po prerokovaní vo vláde by sa do parlamentu mohol dostať v marci.
V súčasnosti fungujú na Slovensku štyri súkromné vysoké školy, ani jednu z nich ministerstvo školstva finančne nepodporuje.