BRATISLAVA 22. januára (SITA) - Spolu s necelou štyridsiatkou popredných svetových štátnikov si slovenský prezident Ivan Gašparovič vo štvrtok pripomenie 60. výročie oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz - Birkenau v Osvienčime. Počas spomienkovej slávnosti hostí privíta poľský prezident Aleksander Kwaśniewski, po ktorom sa prihovorí aj jeho ruský a izraelský partner - Vladimir Putin a Moše Katsav. Ich slová si vypočuje tisícka pozvaných hostí, medzi ktorými bude napríklad francúzsky prezident Jacques Chirac, belgický princ Albert II., švédska princezná Viktória, či britskí princovia Harry a William. Zastúpené budú všetky európske štáty, za USA pricestuje do Osvienčimu viceprezident Dick Cheney a za Kanadu minister zahraničných vecí Pierre Pettigrew. Európsku úniu budú zastupovať predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a šéf europarlamentu Joseph Borrell.
Na udalosti spred 60 rokov budú spomínať aj bývalí väzni Wladyslaw Bartoszewski, Simone Veilová a za rómskych väzňov sa prihovorí Romani Rose. Po slávnostných príhovoroch, medzi ktorými nebude chýbať slovo pápeža Jána Pavla II., sa začnú modlitby štyroch vierovyznaní - katolíckeho, pravoslávneho, protestantského a židovského. Následne zaznie hlas Josepha Malowanyho, ktorý bude spievať kaddiš - modlitbu za mŕtvych. Spomienková slávnosť vyvrcholí po vyše hodine, keď postupne k pamätníku obetí fašizmu v Auschwitzi - Birkenau položia horiace sviece šiesti bývalí väzni, zástupcovia bývalej Červenej armády, ktorí sa podieľali na oslobodení tábora, a pozvaní štátnici. Po tejto symbolickej spomienke zaznie šofar, židovský dychový nástroj z baranieho rohu, ktorého tóny v podaní Symcha Kellera slávnostný ceremoniál ukončia.
Bývalí väzni a štátnici budú vo štvrtok spomínať na tisíce mŕtvych, ktoré zahynuli nielen v Auschwitzi - Birkenau, ale aj v ďalších nemeckých vyhladzovacích táboroch. Do Osvienčimu deportovali nacisti vyše milióna Židov, 150 000 Poliakov, 23 000 Rómov, 15 000 sovietskych zajatcov a vyše 10 000 ďalších ľudí rôznych národností. Väčšina z nich zomrela priamo v tábore, mnohí zahynuli počas tzv. pochodu smrti. Nariadilo ho nemecké velenie SS po tom, ako začala ofenzíva Červenej armády. Tábor začali evakuovať 17. a 18. januára, pričom na pochod do iných táborov sa museli vydať všetci zdraví väzni. Mnohí z nich však mrazivé počasie neprežili. Príslušníci 60. armády Prvého ukrajinského frontu vstúpili do Osvienčimu 27. januára 1945. Keď dorazili do tábora, našli v ňom 7650 "tieňov" - chorých a vyčerpaných väzňov vrátane detí.
Veliteľov tábora Rudolfa Hössa a Arthura Libehenschela a 22 bývalých dozorcov odsúdil poľský súd na smrť a v roku 1947 ich popravili. Vo Frankfurte nad Mohanom bolo v rokoch 1963 až 1966 odsúdených ďalších 22 Nemcov za zločiny spáchané v Osvienčime.