Reforma verejnej správy totiž pravdepodobne vyvolá u mnohých občanov nejasnosti, komu aká funkcia a právomoci pripadnú. "Môžeme očakávať, že sa zvýši nespokojnosť s výkonom predstaviteľov štátu či už na centrálnej, alebo na nižších úrovniach štátnej správy. Preto je inštitút ombudsmana potrebný a naši občania určite pocítia význam tohto úradu," uviedol P. Demeš.
Podľa neho obyvatelia už aj v súčasnosti, keď sme na Slovensku svedkami neprofesionálneho a občas aj skorumpovaného konania štátnych inštitúcií, často nadobúdajú dojem, že sa veľmi ťažko dovolávajú spravodlivosti. Práve úlohou ombudsmana bude dosiahnuť nápravu a nájsť riešenia zložitých prípadov. Preto by malo teraz, keď sa podarilo otázku verejného ochrancu ľudských práv zakotviť v Ústave SR, úsilie všetkých zainteresovaných smerovať k príprave čo najlepšieho zákona týkajúceho tohto úradu. "Len dobrá právna norma zaručí kvalitnú prácu ombudsmana, ktorou si získa dôveru občanov," dodal P. Demeš.
Na príprave zákona o inštitúte ombudsmana sa chcú podieľať aj mimovládne organizácie (MVO). "Viacerí predstavitelia MVO zaoberajúci sa ľudskými právami budú dobrými partnermi pre tvorcov tejto právnej normy. S prácou ombudsmana sa totiž podrobne oboznámili v rozvinutých krajinách, kde majú s verejným ochrancom ľudských práv dobré skúsenosti," tvrdí P. Demeš.