Bratislava 13. marca (TASR) - V prípade, že na dnešnom rokovaní Koaličná rada odmietne novelizáciu zákona o voľbách do Národnej rady (NR) SR, poslanec za Stranu demokratickej ľavice (SDĽ) Ladislav Orosz predloží takúto novelu ako poslanecký návrh na májovej schôdzi parlamentu.
Ako uviedol pred novinármi, napriek nesúhlasu lídrov troch vládnych strán by mohlo novelu podporiť približne 60 poslancov, a to najmä členov Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ), Demokratickej strany, Strany občianskeho porozumenia (SOP) a SDĽ.
Oroszova novela navrhuje ponechať súčasný volebný systém pomerného zastúpenia, zvyšuje však počet volebných obvodov z jedného na štyri alebo osem. Ďalšia úprava sa týka preferenčných hlasov - na tzv. prekrúžkovanie sa do parlamentu mimo poradia na kandidátnej listine potrebuje dnes uchádzač o poslanecké kreslo minimálne 10 percent preferenčných hlasov. Orosz chce túto hranicu znížiť na 3 alebo 5 percent, pričom zvýhodnenie preferenčných hlasov predstavuje už návrh na viacero volebných obvodov. Novela ďalej predpokladá skrátenie volebnej kampane z 28 na 21 alebo menej dní, ako aj zmenu v systéme úhrady nákladov na ňu. Politický subjekt dnes musí získať aspoň 3 percentá hlasov vo voľbách, ak si chce úhradu od štátu nárokovať, čo Orosz plánuje znížiť na jedno alebo dve percentá. Strana by však pred voľbami musela zložiť volebnú kauciu, ktorú by po dosiahnutí uvedeného počtu percent dostala naspäť.
Poslanec na dnešnej tlačovej besede poukázal na fakt, že na novele pracovala skupina expertov, medzi ktorými mala zastúpenie aj opozícia. Po štyroch stretnutiach sa v júli minulého roku všetci zástupcovia vládnych strán zhodli na výslednej podobe, s ktorou predstavitelia opozičných subjektov nesúhlasili. Koaličná rada napokon v januári tohto roku poverila Orosza, aby pripravil konkrétne znenie legislatívnej úpravy. Lídri vládnych strán však 27. februára rozhodli, že volebný zákon sa meniť nebude, pričom proti zmene boli zástupcovia Kresťanskodemokratického hnutia, SOP a Strany maďarskej koalície. Orosz upozornil na to, že v legislatívnom pláne vlády na rok 2001 je jedna "nevinná úloha" pre Ministerstvo vnútra SR - predložiť novelu zákona o voľbách do NR SR. S týmto legislatívnym plánom súhlasili aj reprezentanti subjektov, ktoré dnes zmenu odmietajú, poznamenal poslanec.
Argument, že na novelizáciu volebných noriem je už neskoro, nepovažuje Orosz za rozhodujúci. Definitívna podoba zákona by totiž mohla byť známa ešte v prvom polroku tohto roku, čo je "diametrálny rozdiel" v porovnaní so situáciou z roku 1998, keď vtedajšia koalícia zmenila pravidlá hry zásadným spôsobom niekoľko mesiacov pred voľbami. Navyše súčasná opozícia je o zámeroch vládnych strán informovaná, uzavrel poslanec.