Tatranská Štrba 24. januára (TASR) - Názvy niektorých chránených území na Slovensku, a teda aj v pôsobnosti Správy TANAP-u sa zmenili v rámci štandardizácie, o ktorej rozhodol v závere minulého roka Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky.
Vedúci odboru Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe Juraj Švajda dnes pre TASR uviedol, že štandardizácia sa dotýka názvov 14 chránených krajinných oblastí, šiestich národných parkov, 66 národných prírodných rezervácií, 248 prírodných rezervácií, 29 národných prírodných pamiatok, 176 prírodných pamiatok, 78 chránených areálov a troch chránených stromov. V zmysle zákona o geodézii a kartografii sú štandardizované geografické názvy záväzné v úradnej činnosti štátnych orgánov a obcí. Postupne ich treba uplatňovať v praxi napríklad pri prehodnocovaní stupňov ochrany, vyhlasovaní území a podobne.
Ako zaujímavosť uviedol Švajda históriu názvu Českej doliny vo Vysokých Tatrách, ktorú ako prví navštevovali pastieri. V dialekte hovorili o ceškej, teda ťažkej, ťažko prístupnej doline. Na začiatku bol teda zlý preklad, ale názov Česká dolina postupne prebrali autori ďalších cestopisov, až napokon prevládol. Prozaickejšie dôvody má štandardizácia vo vzťahu napríklad k Národnému parku Slovenský raj. Občas sa totiž objavujú aj pomenovania a skratky, ktoré môžu byť zavádzajúce, napríklad SRNAP či dokonca Slovenský národný park.
Švajda konštatoval, že niektoré názvy sa zmenili iba nepatrne, iné zásadnejšie. Napríklad národná prírodná pamiatka Gánovské travertíny I. (nálezisko pozostatkov neandertálskeho človeka v Gánovciach v okrese Poprad) na Gánovské travertíny. Národná prírodná rezervácia Pálenica pri Zuberci na Orave zmenila oficiálny názov na Kotlový žľab.