Bratislava 19. decembra (TASR) - Po vyše polstoročí od skončenia druhej svetovej vojny majú slovenskí poslanci možnosť zmierniť krivdy, ktoré sa stali deportovaným do nacistických koncentračných táborov a zajateckých táborov.
Špecifický zákon umožní odškodniť tých občanov Slovenskej republiky, ktorí boli v čase deportácií občanmi Maďarska, pretože v horthyovská vláda anektovala južné oblasti Slovenska. Podľa doteraz platnej právnej úpravy mohli odvlečení občania dostať odškodnenie iba od Maďarskej republiky, o čo požiadalo iba málo z nich. Návrh slovenskej právnej úpravy umožní poškodeným požiadať o odškodnenie aj pri deportáciách z územia Českej republiky. V oboch prípadoch ostáva zachovaná podmienka štátneho občianstva SR pre žiadateľa o odškodnenie a jeho trvalý pobyt na jej území.
Skupina poslancov KDH navrhuje, aby na základe právnej normy bolo možné odškodniť manželky a deti po zomrelých osobách deportovaných do zajateckých táborov. Napraví sa tak paradox a krivda, že zajatci deportovaní do táborov po vypuknutí SNP nemali nárok na odškodnenie. Týka sa to aj deportácií do koncentračných táborov z územia bývalého protektorátu Čechy a Morava, čo doterajšie zákony neumožňovali.
Návrh predpokladá, že osobám, ktorým bude priznané odškodnenie, sa o stanovený príplatok upraví dôchodok. Podľa Františka Mikloška, ktorý je spoluautorom predloženej právnej normy, vo finančnom vyjadrení ide o sumu 40 miliónov Sk. Odbor rehabilitácie a odškodnenia ministerstva spravodlivosti podľa doterajších skúseností odhaduje, že na tento účel sa vo všeobecnosti použije asi 120 miliónov korún.