Bratislava 25. januára (TASR) - Ministerstvo zdravotníctva SR uvažuje o znižovaní marží distribučným firmám u extrémne drahých liekov, vyhlásil to dnes šéf rezortu Rudolf Zajac na seminári Asociácie dodávateľov liekov (ADL), ktorý venovala trendom spotreby liekov v SR.
Zajac tento zámer odôvodnil tým, že len jedno percento marže predstavuje u drahých liekov miliardy korún. Rezort tiež posúdi zoznamy priamych dodávok liekov, ide najmä o erytroproteíny, interferóny a iné lieky, ktorých ceny presahujú štvor až päťcifernú hodnotu, vysvetlil Zajac.
Rezort bude intenzívne pripravovať návrh na zavedenie degresívnej marže ako u dodávateľov liekov, tak aj u lekárnikov podľa ceny lieku. Argumentoval tým, že "ochranné prostriedky neslúžia na to, aby som farmaceutické firmy sekíroval, ale slúži na to, aby sa uľahčila zdravotným poisťovniam ich zodpovedná kontrolná funkcia".
Rezort nemieni zasiahnuť do marže lekárnikov, ak nezvýšili ceny u voľnopredajných liekov potom, čo u nich odstránili maximálne ceny. MZ zvažuje v trende znižovania maximálnych cien liekov pokračovať.
MZ bude viac ako doteraz posudzovať "kvalitu originálnej molekuly". V tejto súvislosti konštatoval, že originálne lieky sú síce zdanlivo drahšie, ale ich farmakoekonomický efekt je výhodný pre pacienta aj zdravotné poisťovne. To znamená, že pacient užíva menší počet liekov, ale s vyšším liečebným efektom.
Prezident ADL Andrej Reiner vo svojej prezentácii okrem iného povedal, že spotreba liekov na obyvateľov na Slovensku je najnižšia v porovnaní s krajinami Európskej únie. Kým na jedného obyvateľa sa na lieky vynakladá 90 amerických dolárov, v krajinách EÚ je to od 250 do 260 USD, v USA sa táto suma pohybuje okolo 597 USD. Farmaceutický trh na Slovensku v roku 2004 poklesol a úmrtnosť na kardiovaskulárne choroby je u nás v porovnaní so štátmi EÚ vysoká.