Bratislava 25. januára (TASR) - Na peňažný trest pol milióna korún odsúdil dnes senát Okresného súdu Bratislava 3 bývalého riaditeľa SIS Ivana L., ktorého uznal za vinného zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze Triptych Klaňania sa troch kráľov. V prípade, že Ivan L. nezaplatí, pôjde na rok do väzenia.
Prvý odsudzujúci rozsudok pre Ivana L. zatiaľ nie je právoplatný. Obžalovaný Ivan L. sa odvolal priamo na pojednávaní. Kauzou sa tak bude zaoberať Krajský súd v Bratislave.
Súd trestnú činnosť Ivana L. posudzoval oproti návrhu prokuratúry podľa miernejšieho ustanovenia. Podľa súdu Ivan L. konal nad rámec svojich úloh vymedzených vtedy platným zákonom o SIS. Po vyhlásení rozsudku sa Ivan L. okamžite odvolal. "Odvolávam sa voči tomuto politickému rozhodnutiu," uviedol. Rozsudok prijal pokojne.
Prokurátorka sa vyjadrí až po písomnom doručení rozsudku.
Prípad Triptych sa začal odohrávať na začiatku roku 1995. Pracovníci SIS sa totiž vtedy dozvedeli, že banskobystrický Biskupský úrad dal reštaurátorovi vyhotoviť kópiu triptychu a originál ponúkol na predaj. O kúpu diela vtedy prejavil záujem príslušník SIS, ktorý vystupoval ako švajčiarsky občan pod krycím menom Thomas Grabner. S reštaurátorom sa na kúpe aj dohodol a z prostriedkov SIS na ňu prevzal 200 tisíc dolárov. Použitie peňazí na fingovanú kúpu triptychu mal pritom podľa záverov vyšetrovania odsúhlasiť vtedajší riaditeľ tajnej služby Ivan L. Predstieraná kúpa sa uskutočnila 14. júla 1995 a polícia po nej predviedla reštaurátora, sprostredkovateľa a príslušníka SIS, alias Thomasa Grabnera. Proti reštaurátorovi začal vyšetrovateľ trestné stíhanie, zadržal ho a vzal do väzby. V priestoroch biskupského úradu vykonala polícia domovú prehliadku. Trestné stíhanie reštaurátora vyšetrovateľ neskôr zastavil, pretože sa mu nepodarilo preukázať naplnenie trestného činu zneužívania vlastníctva. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že SIS vykonala a monitorovala celú transakciu v rozpore s jej zákonnými oprávneniami.
Triptych Klaňanie sa troch kráľov banskobystrickému Biskupskému úradu vrátili 17. novembra 2000. Dnes je súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie. Vláda sa Biskupskému úradu za skutky štátnych orgánov spáchané v uvedenom období ospravedlnila.
Ivan L. ako i dnes už nebohý Jaroslav S. vinu od začiatku popierali. Tvrdili, že mali informácie o nelegálnom výpredaji umeleckých diel do zahraničia a akcia sa uskutočnila v súlade so zákonom.