Bratislava 19. decembra (TASR) - Slováci M. K. a M. J., ktorých Oblastný súd v juhoafrickom Clanwillian odsúdil minulý týždeň za pašovanie 113 korytnačiek ostroprstých, nie sú pre slovenské štátne orgány neznámymi osobami.
Ide o mužov vo veku 27 rokov, z ktorých jeden bol v roku 1997 v Českej republike zadržaný pri pašovaní korytnačiek. V tomto roku bol pristihnutý aj slovenskými colnými orgánmi. Prípad sa neuzavrel z dôvodu, že dotyčný opustil územie SR. Druhý je chovateľom exotických druhov, v prípade jeho osoby neboli doteraz zaznamenané žiadne porušenia zákona. Povedala to dnes pre TASR pracovníčka Slovenského výkonného výboru Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) Dana Kmecová.
Podľa jej informácií cena jednej korytnačky sa pohybuje od 300 do 800 amerických dolárov. Kmecová sa domnieva, že tieto chránené živočíchy boli určené pre európsky trh. Nepredpokladá, že by spomínaní Slováci mali kontakty na trhy v severnej Amerike a v Kanade, ktoré patria medzi najväčších odberateľov.
Pracovníčka CITES však pripustila aj možnosť, že sa obchod mal realizovať prostredníctvom slovenského priekupníka. Spomenula, že nedávno sa z francúzskeho väzenia vrátil istý chovateľ, ktorý si tam odpykával trojmesačný trest za pašovanie 49 chránených plazov. Prepojenie týchto ľudí sa však nepreukázalo, Kmecová ho však nevylúčila. V tomto roku bol ešte v Nemecku odsúdený ďalší Slovák za pašovanie papagájov. Slovenské štátne orgány však nemusia byť informované o všetkých prípadoch.
Zaobchádzanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov sprísni zákon o CITES, o ktorom sa momentálne rokuje v parlamente. Rieši aj otázku ďalšieho spôsobu, ako sa štátne orgány majú správať k ľuďom, ktorí boli v zahraničí odsúdení alebo pokutovaní za pašovanie. Kmecová poznamenala, že sa im na istý čas nebude vydávať povolenie na vývoz alebo dovoz druhov, ktoré majú v legálnej držbe.