Bratislava 26. januára (TASR) - Vláda sa dnes bude zaoberať návrhom novely zákona o pozemných komunikáciách, ktorý sprísňuje tresty za porušovanie pravidiel cestnej premávky.
Novela rozširuje okruh dôvodov na zadržanie vodičského preukazu. Vodič bude môcť prísť o vodičský preukaz, ak prekročí povolenú rýchlosť jazdy v obci o viac ako 30 km/h a na ostatných cestách o viac ako 40 km/h. Podobný postih čaká vodiča pri jazde cez križovatku na pokyn Stoj, prejazde cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané, alebo predbiehaní iného vozidla na zakázanom úseku. Rozhodnutie o zadržaní vodičského preukazu bude doplnené o zákaz vedenia motorového vozidla. Nová právna úprava by mala po schválení parlamentom platiť od 1. júla tohto roku.
Novinkou je, že vodiči budú musieť jazdiť s rozsvietenými svetlami počas celého roka, teda nielen od októbra do marca, ako je v súčasnosti. Nedisciplinovaní vodiči, ktorí opakovane porušujú pravidlá cestnej premávky, budú povinní vykonať skúšku z odbornej spôsobilosti. Výška pokuty v blokovom konaní na ceste ostáva nezmenená - dvetisíc korún. V prípade priestupkov, ktoré nie sú osobitne vymedzené, sa zvyšuje pokuta v správnom konaní z doterajších 2000 na 4000 korún. Zníži sa pokuta, ak auto nespĺňa podmienky na používanie v cestnej premávke z terajších 10 tisíc na štyritisíc korún, pretože môže ísť napríklad o neúplnú výbavu vozidla, ako je chýbajúca žiarovka. Novela ide na rokovanie vlády s rozporom s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Rozpor sa týka dôvodov zadržania vodičského preukazu, kde rezort požadoval zvýšenie prekročenia rýchlosti na 50 km/h a vypustenie dôvodu, ak vodič predchádza iné vozidlo v mieste, kde je to zakázané.
Minister obrany Juraj Liška predloží informáciu o redukcii počtov účastníkov v mierovej misii OSN na Cypre. Do konca januára by sa mal počet slovenských vojakov v tejto misii znížiť o 70. V súčasnosti pôsobí v operácii 273 Slovákov. K celkovej redukcii medzinárodného vojenského zastúpenia asi o 30 percent dochádza v misii na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z októbra 2004. Ministri by mali tiež rozhodnúť o plánovanej rekonštrukcii hangáru číslo dva v areáli vojenského letiska Kuchyňa, ktorá bude stáť takmer 113 miliónov korún.
Vicepremiér Pál Csáky predloží správu o odpočte záväzkov vyplývajúcich zo vstupu do Európskej únie. Vláda podľa nej stále neschválila tri eurozákony, ktoré pôvodne mali platiť pred vstupom Slovenska do únie. Ide o zákony o verejnom zdravotníctve, zahraničných Slovákoch a kontrole v štátnej správe.
Koaličná ANO by chcela okrem toho na rokovanie kabinetu zaradiť návrh na odvolanie štátneho tajomníka ministerstva školstva Františka Tótha, ktorý by sa načas vrátil do parlamentu namiesto Viktora Béreša. ANO tým reaguje na to, že Béreš údajne požadoval úplatok od istej súkromnej osoby. O iniciatíve informovali v utorok po tom, ako Béreš oznámil odchod z ANO a parlamentu. Béreš je v Národnej rade SR náhradníkom za Tótha.