BRATISLAVA 26. januára (SITA) - Vo štvrtok si celá Európa pripomenie 60. výročie oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz - Birkenau v Osvienčime. Pri tejto príležitosti pricestujú do Poľska poprední európski štátnici, korunované hlavy, zástupcovia Európskej únie i zámorských štátov. Celkovo je na ceremoniál pozvaných zhruba 10 tisíc hostí, medzi ktorými nebudú chýbať bývalí väzni a veteráni Červenej armády, ktorí 27. januára 1945 tábor oslobodili. Za Slovensko sa na pietnej spomienke zúčastní prezident Ivan Gašparovič. Spoločne s ostatnými hosťami si pripomenie vyše jeden milión Židov a desaťtisíce ďalších obetí osvienčimského koncentračného tábora.
Na úvod spomienkovej slávnosti sa hosťom prihovoria bývalí väzni, po ktorých postupne vystúpi poľský, ruský a izraelský prezident - Aleksander Kwasniewski, Vladimir Putin a Moše Katsav. Po úvodných prejavoch zaznejú táborové sirény, ktoré vystriedajú modlitby štyroch vierovyznaní - katolíckeho, pravoslávneho, protestantského a židovského a následne zaznie kaddiš, židovská modlitba za mŕtvych. Ceremoniál vyvrcholí pri pamätníku obetí fašizmu. Postupne k nemu položia horiace sviece šiesti bývalí väzni, zástupcovia Červenej armády a pozvaní štátnici.
Na spomienkovej slávnosti by sa mala zúčastniť zhruba dvadsiatka hláv štátov, deväť premiérov a zástupcovia európskych kráľovských rodín. Do Osvienčimu pricestujú okrem prezidentov okolitých štátov aj francúzsky prezident Jacques Chirac, prezident Nemecka Horst Köhler, premiéri Belgicka, Talianska, Holandska, Nórska, Portugalska i ďalších európskych krajín. USA bude reprezentovať viceprezident Dick Cheney, Európsku úniu šéfovia Európskej komisie a Európskeho parlamentu - José Manuel Barroso a Joseph Borrell. Na pietnej spomienke sa zúčastní aj švédska princezná Viktória, holandská kráľovná Beatrix, belgický princ Albert II. a britský princ Edward, možno pricestuje aj princ Harry.
Obete holokaustu si od pondelka pripomenuli viaceré európske krajiny. V utorok sa spomienková slávnosť uskutočnila v Berlíne, na ktorej vystúpil nemecký kancelár Gerhard Schröder. V Paríži v ten istý deň odhalil prezident J. Chirac nový pamätník holokaustu a na 102 tisíc obetí si spomenuli aj v Holandsku. Po prvýkrát v histórii si oslobodenie koncentračných táborov v Osvienčime pripomenula aj Organizácia Spojených národov, a to v pondelok počas mimoriadneho Valného zhromaždenia. K spomienke na oslobodenie jedného z najhroznejších táborov v utorok vyzval Američanov prezident George W. Bush.
Do Osvienčimu deportovali nacisti vyše milióna Židov, 150 000 Poliakov, 23 000 Rómov, 15 000 sovietskych zajatcov a vyše 10 000 ďalších ľudí rôznych národností. Väčšina z nich zomrela priamo v tábore, mnohí zahynuli počas tzv. pochodu smrti. Nariadilo ho nemecké velenie SS po tom, ako sa začala ofenzíva Červenej armády. Tábor začali evakuovať 17. a 18. januára, pričom na pochod do iných táborov sa museli vydať všetci zdraví väzni. Mnohí z nich však mrazivé počasie neprežili. Príslušníci 60. armády Prvého ukrajinského frontu vstúpili do Osvienčimu 27. januára 1945. Keď dorazili do tábora, našli v ňom 7 650 "tieňov" - chorých a vyčerpaných väzňov vrátane detí.