BRATISLAVA 26. januára (SITA) - Viac ako štvrtina Slovákov číta beletriu aspoň raz týždenne, tretina ju nečíta vôbec. Vyplýva to z výskumu Stav a úroveň čítania v roku 2004, ktorý uskutočnilo Literárne a informačné centrum v spolupráci s Ústavom výskumu kultúry na vzorke 1 500 dospelých respondentov a 300 detí vo veku 10 rokov. Podľa jedného z autorov výskumu Pavla Rankova je pozitívnym výsledkom, že v porovnaní s predchádzajúcim výskumom sa zvýšil záujem stredoškolákov o krásnu literatúru. "Možno to bol len ročník, ktorý výraznejšie zachytil Harry Potter alebo Pán prsteňov, ale aj za to môžeme byť vďační," povedal pre agentúru SITA Rankov. Najhorším výsledkom v rámci výskumu podľa neho je, že tretina populácie nečíta krásnu literatúru vôbec. Výskum však dokázal, že za to nemôže televízia alebo internet. "Počet hodín strávených pri televízii nemá bezprostredný vplyv na frekvenciu čítania. Výraznejšie menej čítajú len ľudia, ktorí sledujú televíziu viac ako päť hodín denne. Je pochopiteľné, že na čítanie literatúry im už nezostane čas," uviedol Rankov.
Internet neodvádza ľudí od čítania beletrie, práve naopak. Podľa Rankova v domácnostiach s prístupom na internet je výrazne viac ľudí, ktorí každý deň siahajú po krásnej literatúre. Na čítanie beletrie nemá výrazný vplyv ani počúvanie rozhlasu. Najvyhľadávanejším typom rozhlasových programov na báze literatúry sú rozprávky. Často alebo občas ich vyhľadávajú až dve pätiny dospelých. Podľa Rankova je zaujímavé, že záujem rastie s vekom počúvajúcich, najnižší je u stredoškolákov, najvyšší u dôchodcov.
Výskum poukázal aj na to, že krásna literatúra už nie je viazaná len na tlačené médium. "Desatina populácie by bola ochotná čítať beletriu aj na obrazovke počítača. Perspektíva, že román sa prenesie na monitor, je už dnes reálna. Netreba sa toho báť, literatúra to prežije," povedal Rankov.