BRATISLAVA 26. januára (SITA) - Systematická snaha ministra hospodárstva Pavla Ruska oslabiť ochranu prírody a uvoľniť priestor podnikaniu poškodzuje nielen prírodu, ale aj ekonomiku SR a jeho pozíciu v Európskej únii (EÚ). Mimovládny výbor Naše Tatry (MVNT) takto reaguje na návrh systémových opatrení na rozvoj cestovného ruchu, ktoré v uplynulých dňoch minister prezentoval. V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla koordinátorka výboru Ľubica Trubíniová, MVNT vyzýva ministra Ruska, aby prestal presadzovať úzko skupinové záujmy.
Podľa mimovládnych organizácií je pre ochranu prírody v národnom parku neprijateľné, aby sa celé intravilány, športové zjazdové a bežecké dráhy presunuli do druhého stupňa ochrany. Vyhovovalo by to najmä investorom, ktorí si môžu pozemky v treťom stupni ochrany podľa zákona len prenajať, argumentujú ochranári. Podľa Trubíniovej Ruskove výroky "zosmiešňujú a bagatelizujú ochranu prírody a doslova vymývajú mozgy ľudí, ktorí do týchto vážnych problémov nevidia". Ak vláda podľahne tejto demagógii a bez ohľadu na odborné stanoviská ochrancov prírody a rezortu životného prostredia začne uskutočňovať navrhnuté opatrenia, výbor sa obáva obrovského konfliktu na Slovensku aj v EÚ. Tam sa totiž berie ochrana prírody podstatne serióznejšie, argumentuje mimovládny výbor.
Ochranári ubezpečujú, že podporujú rozvoj cestovného ruchu a nebránia sa prehodnoteniu súčasných stupňov ochrany, no v súlade s ochranou prírody. Napríklad Správa TANAP-u už pred dvoma rokmi pripravila zonáciu parku, no jej prijate blokujú rôzne subjekty a záujmové skupiny, upozorňuje MVNT. Správa TANAP-u navrhuje, aby zastavané časti intravilánov prešli do 2. stupňa ochrany a les alebo lesopark v intraviláne aby ostal v 3. stupni. Areály zjazdoviek by mali prejsť z piateho do 3. alebo 4. stupňa.
Návrh systémových opatrení, ktoré Rusko prezentoval v pondelok, mala spoločne vypracovať medzirezortná komisia. Ako však podotkol člen komisie Ján Roháč z Nadácie Ekopolis, pripomienky ochranárov v návrhu zohľadnené neboli.