KOŠICE 26. januára (SITA) - Lesoochranárske zoskupenie VLK považuje návrh nového lesného zákona za novú katastrofu pre slovenské lesy. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol náčelník zoskupenia VLK Juraj Lukáč, uvítali, že minister pôdohospodárstva stiahol z dnešného rokovania vlády návrh Lesného zákona. ,,Je to dobrá správa pre naše lesy,“ povedal Lukáč. Dodal, že proti zneniu navrhovaného Lesného zákona protestovali nielen mimovládne organizácie, ale dokonca aj súkromní vlastníci lesov združení v Únii regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska. ,,Je teda otázkou, koho záujmy vlastne takéto znenie prezentuje,“ konštatoval Lukáč.
Stiahnutý návrh považuje Lesoochranárske zoskupenie VLK za zákon, ktorý nemá vlastnosti moderného lesného zákona. Návrh zákona je nekompatibilný so zákonom o ochrane prírody a krajiny a s medzinárodnými dohovormi, ktorými je SR viazaná. Ako uvádza Lukáč, zákon obsahuje protiústavné obmedzenia verejnosti – možnosť blokovať vstup občanov prakticky do všetkých lesov SR, či neadekvátne zvýhodnenia úzkej skupiny privilegovaných občanov. Výrazne podľa neho preferuje záujmy poľovníckych združení pred verejnosťou, neumožňuje prístup verejnosti k údajom z lesných hospodárskych plánov. Navrhovaný zákon nedostatočne chráni verejnoprospešné funkcie lesov, umožňuje nekontrolované prekročenie stanovenej maximálnej výšky ťažby predpísanej desaťročným lesným hospodárskym plánom.
„Šokovali nás pripravené lesné hospodárske plány pre viaceré územia Slovenska,“ povedal Lukáč. Vo východoslovenskom pohorí Čergov, s prevažne súkromným vlastníctvom, sa v lesnom hospodárskom celku (LHC) Sabinov zvýši ťažba takmer trojnásobne, zo 187 920 m3 dreva za posledných desať rokov na 522 037 m3 dreva v najbližšej desaťročnici. V Národnom parku Nízke Tatry v piatich LHC na prevažne štátnom majetku sa zvýši ťažba dvojnásobne – z 553 099 m3 na 1 184 276 m3 počas najbližších desiatich rokov.
Ako dokázal projekt CORINE Land Cover 2000 pomocou snímkov z družice Landsat 7, za desať rokov (od roku 1990 do roku 2000) zmizlo na Slovensku 50,6 km2 lesa. ,,Prijatie navrhovaného zákona by súčasne znamenalo nielen súhlas s miznutím prirodzených lesov tak, ako to zistil projekt CORINE, ale dokonca znamená posvätenie podstatného zhoršenia tohto trendu,“ tvrdí Lukáč.