Bratislava 19. decembra (TASR) - V spravodajských reláciách jednotlivých rozhlasových staníc sledovaných agentúrou MEMO 98 neodzneli pred voľbami do orgánov vyšších územných celkov takmer žiadne informácie o kandidátoch na predsedov. Výnimkou bola jedine Anna Malíková, ktorej Slovenský rozhlas venoval jednu minútu a Rádio Twist deväť sekúnd. Spomedzi televízií prezentovala kandidátov na najväčšom priestore spravodajská televízia TA 3, najmenší STV.
Malíkovú však pred regionálnymi voľbami prezentovali ako predsedníčku SNS a príspevky sa týkali diania v tejto strane a jej sporu so Slotovou PSNS. Zároveň bola líderka národniarov jedinou kandidátkou, o ktorej odzneli počas volebnej kampane negatívne referencie. Vyplýva to zo Súhrnnej správy agentúry MEMO 98 ku kampani pred prvým a druhým kolom volieb do orgánov samosprávnych krajov, ktorá bola v čase od 14. novembra do 12. decembra. Agentúra monitorovala hlavné spravodajské relácie v STV, TV Markíza, TA 3, Slovenskom rozhlase a v Rádiu Twist.
Súhrnný časový priestor, ktorý celoplošné elektronické médiá venovali v hlavných spravodajských reláciách prezentácii jednotlivých kandidátov počas kampane pred regionálnymi voľbami, predstavoval spolu iba 22 minút a 17 sekúnd. Zo sledovaných televízií poskytla svojim divákom súhrnne najmenej informácií o jednotlivých kandidátoch, ktorí postúpili do druhého kola volieb, Slovenská televízia (STV). Ich obraz však bol zároveň najvyrovnanejší. Zo súhrnného času 4 minúty a 24 sekúnd získalo 14 zo všetkých 16 kandidátov takmer identický priestor v rozsahu od 5 do 7 sekúnd. Výnimkou bola Malíková a Anna Záborská, ktorá bola ako členka výboru NR SR oslovená v prvý deň kampane v súvislosti s otázkou prerokovávanou vo výbore.
Televízia Markíza priniesla o kandidátoch celkovo 5 minút a 52 sekúnd. Priestor venovaný jednotlivým kandidátom sa pohyboval v rozmedzí 1-10 sekúnd, jedine Ľubo Roman dostal podľa MEMO 98 priestor 22 sekúnd a Milan Čič 40 sekúnd. Výraznejšie boli medializovaní aj kandidáti, ktorí sa o post župana uchádzali v Žilinskom kraji (Jozef Tarčák a Anna Malíková).
Najväčší priestor zo sledovaných médií - 10 minút a 51 sekúnd - venovala predstaveniu kandidátov TA 3. Väčšina z neho patrila A. Malíkovej (až 9 min. 39 sek.) a istá časť jej protikandidátovi J. Tarčákovi (30 sekúnd). Dvojiciam kandidátov v iných krajoch televízia venovala iba základné informácie, svedčí o tom minimálny priestor v rozmedzí 1-8 sekúnd, kandidáti na post predsedu VÚC v Bratislavskom kraji Ľ. Roman a M. Čič neboli prezentovaní dokonca vôbec.
Z monitoringu MEMO 98 vyplýva, že prezentácia sledovaných kandidátov sa odlišovala v závislosti od typu média. Pre všetky sledované elektronické médiá bola spoločná istá podobnosť v zobrazovaní a predstavovaní konkrétnych kandidátov na predsedu VÚC - slovenský divák získaval podľa MEMO 98 len minimálny obraz o ich činnosti, aktivitách, prípadne o ich zázemí vo verejnom živote a na politickej scéne. Informovanie elektronických médií zostalo pred oboma kolami volieb prakticky nezmenené, viac-menej iba v rovine najzákladnejších spravodajských údajov o ašpirantoch do novoutváraných samosprávnych orgánov.
Hoci bol v televíziách vysielací priestor rozdelený aj medzi ostatných kandidátov na post predsedu VÚC, vo všetkých bola najvýraznejšie prezentovaná líderka národniarov Malíková, predovšetkým však v súvislosti s dianím medzi PSNS a SNS. Najviac priestoru - 9 minút a 39 sekúnd - získala v TA 3 (spolu je to 88,9 percenta súhrnného času venovaného všetkým kandidátom). Podobný časový priestor jej venovali TV Markíza (3 min. 48 sek.) a STV (2 min. 42 sek.). Zároveň boli v každej zo sledovaných televízií okrem prevažne neutrálnych zaznamenané aj negatívne zmienky o A. Malíkovej, čo znova priamo súviselo s vyjadreniami členov PSNS na jej adresu.
Informáciu TASR poslal Ivan Godársky z MEMO 98.