Vyplýva to z prieskumu Ministerstva školstva SR (MŠ SR), ktorý bol vykonaný na vzorke 900 študentov na 25 fakultách vysokých škôl (VŠ). "Ak by sme zvolili ako modelový príklad štvorčlennú rodinu s dvoma študentmi mimo miesta bydliska, celkový príjem rodiny by bol 32 640 korún. To by znamenalo, že v prípade schválenia zákona o študentských pôžičkách by aj študent z takejto rodiny mal nárok na sociálne štipendium," povedal na dnešnom stretnutí s novinármi minister školstva Martin Fronc.
Na základe týchto zistení by malo nárok na štipendium až 44 percent vysokoškolákov. "V zákone však navrhujeme triezvejší odhad 30-35 percent, pretože v prieskume študenti často nevedeli presne povedať aké sú príjmy ich rodín," dodal Fronc. Počet poberateľov štipendia bude podľa neho závisieť výlučne od príjmu rodiny a minister konštatoval, že ak by aj presiahol odhadovanú úroveň 35 percent, je jeho úlohou nájsť na ich vyplácanie financie. "Mám rezervu 300 miliónov korún odložených na dopady vysokoškolskej reformy, teda aj na tento účel," spomenul minister.
V súčasnosti poberá sociálne štipendium v maximálnej výške, necelých 3-tisíc korún, okolo 11 percent študentov. V prípade spoplatnenia štúdia by bola výška štipendia viac ako 6800 korún.