BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Slovensko by malo ratifikovať ústavu Európskej únie tento rok, aby sa v budúcom nestala súčasťou predvolebného boja. Upozornila na to dnes v Bratislave na stretnutí europoslancov s Konfederáciou odporových zväzov (KOZ) členka Európskeho parlamentu za Smer Monika Beňová. Rovnako ako KOZ považuje ústavu za dôležitú pre ďalšie fungovanie únie. Euroústava je oveľa modernejšia ako ústava Slovenska a podľa poslankyne EP za SMK Edit Bauer dáva v tomto zmysle veľa podnetov. Za najvzrušujúcejšiu časť euroústavy považuje Chartu základných práv, ktorá zaväzuje európske orgány a inštitúcie.
Charta má v mnohom inú filozofiu ako slovenské zákony. Uznáva napríklad pozitívne opatrenia, tzv. pozitívnu diskrimináciu, pre ktoré sa naša vláda obrátila na ústavný súd. Zakotvuje právo zamestnancov na informácie, rovné šance žien, a nové právo na ochranu spotrebiteľa. Adresne vymedzuje práva detí a starších, ktorým priznáva právo na dôstojný a nezávislý život. Iný pohľad má aj na súkromné vlastníctvo. Kým slovenská ústava hovorí, že každý má právo na vlastníctvo, európska spresňuje, že každý má právo na zákonne získané vlastníctvo. Kým naše vlády považovali chudobu za osobné zlyhanie človeka, ústava EÚ ju považuje za spoločenský jav. Zahŕňa preto aj "boj za sociálnu inklúziu" - teda boj proti chudobe.
Bauer informovala, že o boji proti chudobe v nových krajinách EÚ teraz diskutuje Európsky parlament. Na rokovaniach o správe o tomto boji poslanci navrhli posilnenie financovania samospráv, na ktoré prešli sociálne služby. Bauer bude chcieť presadiť posilnenie starostlivosti o deti a starších a zamerať sa na prípravu na eurozónu najmä pokiaľ ide o výpočet dôchodkov. Únia teraz mimoriadne ostro diskutuje o direktíve o pracovnom čase. Jej prijatie blokuje najmä odpor Slovenska a Británie k obmedzeniu pracovného času. Prezident KOZ Ivan Saktor podotkol, že zatiaľ čo britská vláda presadzuje stanovisko, s ktorým v rozsiahlom sociálnom dialógu súhlasili aj zamestnanci a odbory, slovenská ho nekonzultovala.