Bratislava 1. februára (TASR) - Nejasné podmienky odmeňovania zdravotníckych pracovníkov a zmeny v systéme zdravotnej starostlivosti spôsobuje podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) odchod lekárov do zahraničia.
Podľa prezidenta SLK Milana Dragulu nebola mzda lekárov už najmenej štyri roky valorizovaná a problémy majú kvôli rastúcim nákladom, ale stagnujúcim poplatkom za služby aj súkromní lekári. "Existuje napríklad požiadavka Slovinska na 400 lekárov, ale záujem prejavuje aj Nemecko, Veľká Británia, Írsko a ďalší," povedal na dnešnej tlačovej konferencii prezident SLK Dragula.
V druhom polroku minulého roka požiadalo v SLK o certifikát dobrej povesti, ktorý od lekárov požadujú v krajinách Európskej únie (EÚ) pri nástupe do zamestnania, viac než 420 záujemcov. Len v januári tohto roku malo záujem o tento certifikát 37 záujemcov, pričom podľa SLK ďalší žiadatelia získavajú certifikát aj na Ministerstve zdravotníctva SR. "Odliv lekárov narastá, a to môže spôsobiť aj rozpad niektorých pracovísk. Odchádzajú nám vysokokvalifikovaní ľudia, ktorých je podstatne ťažie nahradiť než napríklad technické zariadenia," spomenul Dragula. Argument, nech len odídu, a nahradia ich lekári z Ukrajiny, podľa neho neobstojí, pretože kvalita doktorov medicíny z tejto krajiny je vo viacerých prípadoch značne nedôveryhodná. "Videl som už aj diplom z vysokej školy z mesta s 5000 obyvateľmi. To vo mne vzbudzuje značné pochybnosti o kvalite takého vzdelávania," dodal prezident SLK.
Minimálny plat lekára v SR je podľa SLK 11 700 korún, kým vo vyspelejších krajinách EÚ dosahuje podiel miezd na celkových nákladoch nemocníc okolo 80 percent, na Slovensku je to len okolo 60 percent.