Bratislava 1. februára (TASR) - Vyšetrovaním kauzy straty odposluchov telefonických nahrávok zo systému ministerstva vnútra sa nepodarilo jednoznačne vylúčiť, ale ani dokázať úmyselné zavinenie konkrétnej osoby.
Poslancov parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť dnes o tom informoval hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký. Medzi stratenými nahrávkami sú aj záznamy v prípade račianskeho starostu a funkcionára KDH Pavla B., ktorý čelí obvineniu z úplatkárstva.
"Bola aj indícia tá, že naozaj mohlo dôjsť skutočne k úmyselnému zásahu. Boli tam aj niektoré poznatky, ktoré nasvedčovali tomu, že v tom inkriminovanom čase, kedy mali tie nahrávky zmiznúť, že teda sa tam manipulovalo, že na tom režimovom pracovisku niekto bol. Avšak tie naše argumenty, dôkazy neboli tak silné, že by sme mohli s touto verziou ďalej pracovať," povedal novinárom Gardecký. Technickým a znaleckým skúmaním, ani ďalšími úkonmi nebolo podľa neho možné preukázať konkrétnej osobe, že by úmyselne povytiahla kábel alebo spravila iný technický úkon, ktorým by spôsobila vymazanie telefonických nahrávok.
Gardecký pripustil, že jedným z problémov mohlo byť, že sa neskoro dostali k vyšetrovaniu tejto kauzy. Znalci podľa neho spracovávali znalecký posudok po dosť dlhom časovom odstupe. "Medzitým už došlo napríklad aj k výmene káblov, došlo aj k iným technickým úkonom. Takže je len pochopiteľné, že znalci nemohli jednoznačne povedať áno, ten kábel pôvodný, ktorý tam už ani nebol pri našom skúmaní, či povytiahnutý bol alebo nebol," uviedol Gardecký. Úmysel sa dá v súčasnosti podľa neho dokázať už iba priznaním zodpovednej osoby.
Vyšetrovanie môže podľa predsedu výboru Roberta Kaliňáka posunúť v trestnoprávnej rovine výpoveď konkrétnej osoby alebo priznanie, keďže znalecké dokazovanie sa vykonávalo pomerne neskoro od času, kedy došlo k strate nahrávok. Nové skutočnosti preto očakáva na hlavnom súdnom pojednávaní. "Je otázka, kto mal záujem na tom, aby sa určité informácie stratili," vyhlásil. Domnieva sa pritom, že nie je štandardné, aby polícia o takomto prípade mlčala niekoľko mesiacov, ako sa stalo v tejto kauze. "Dôležité bolo, že bola preukázaná určitá skutočnosť, že na tom starom zariadení bol vydaný pokyn, aby sa zálohy nevykonávali, čo bolo pre nás takým prekvapením," priblížil ďalej Kaliňák.
Podľa nezávislého poslanca Ladislava Polku z doterajšieho priebehu vyšetrovania vyplýva, že išlo o zásah konkrétnej osoby s cieľom narušiť to, čo tam bola zálohované. Nie je však v silách prokuratúry a inšpekcie rezortu vnútra preukázať to.
"Možno, keby nahlásila polícia prípadnú poruchu skôr, možno by to bolo jasnejšie," domnieva sa poslanec Roman Vavrík. "Bola tam dvojitá záloha a na jednu bol daný príkaz, aby bola vypnutá. Druhá -- záhadne boli porušené dve magnetické polia, ktoré mali zaznamenávať kópie tých rozhovorov. No, ak sa dve zálohy naraz pokazia, no tak samozrejme, že je verejnosť voči tomu veľmi podozrievavá," uviedol ďalej.
V celej kauze je podaná obžaloba na troch bývalých policajtov Úradu zvláštnych policajných činností. Obvinení Juraj J., Igor J. a Peter P. podľa vyšetrovateľa zanedbali svoju služobnú povinnosť, keď v čase od 1. januára do 3. marca 2004 neprijali opatrenia na bezpečné zálohovanie odpočúvaní. Tým sa údajne dopustili trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
K strate nahrávok došlo vlani v marci, keď sa trvalo zničilo 45 telefónnych záznamov dočasne uložených na zariadení Discobolos. Odposluchy tak nemohli byť použité ako dôkazy v trestných konaniach. Minister vnútra Vladimír Palko ešte v októbri 2004 informoval, že nebolo zistené úmyselné poškodenie zariadenia Diskobolos pracovníkmi úradu zvláštnych policajných činností.