Trenčín 2. februára (TASR) - Troch mužov z okresu Prievidza odsúdil dnes Krajský súd v Trenčíne za vylúpenie poštového vozňa v Rakúsku. Lúpež sa stala pred 15 rokmi, páchatelia si odniesli 35 miliónov šilingov a zavraždili zamestnanca rakúskej pošty.
Ladislava M. (40) a bratov Vladimíra Š. (45) a Mariána Š. (38) odsúdili každého na 10 rokov nepodmienečne. Podľa rozhodnutia súdu si majú tresty odpykať v druhej nápravnovýchovnej skupine. Rozsudok nie je právoplatný, pretože obžalovaní sa ihneď proti nemu odvolali. Prípadom sa bude zaoberať Najvyšší súd SR. Prokurátorka sa odvolania vzdala.
Prepad sa odohral 9. apríla 1990 pri dolnorakúskom meste Kirchstetten v osobnom vlaku smerujúcom do Viedne. Na lúpeži sa podľa súdu podieľali šiesti muži. Traja z nich sa do poštového vozňa dostali cez okno na toalete. Zamestnanca, ktorý kládol odpor, zastrelili dvoma ranami do hlavy. Ostatných spútali, ústa im prelepili páskou a na hlavy im natiahli vrecia. Na železničnej stanici vo Viedni čakali na vlak dvaja komplici, ktorí prevzali ulúpené peniaze.
Rakúske orgány tri roky po lúpeži zadržali jej organizátora Libora Ollera, ktorý v roku 1978 zo Slovenska emigroval do Rakúska. V roku 1994 ho odsúdili na 20 rokov väzenia, ktoré si odpykáva v rakúskom väzení. Dvaja muži podozriví z lúpeže zomreli krátko po čine násilnou smrťou. Z jedného sa našla iba odrezaná hlava a z druhého telo bez hlavy. O zvyšných troch mužoch, ktorí sú príbuznými Ollera, rozhodol trenčiansky krajský súd po viac ako štyroch rokoch od podania obžaloby.
Mužov obvinili z vylúpenia poštového vozňa ešte v roku 1993. Dva roky boli vo väzbe. Vyšetrovanie prípadu ukončila polícia až v roku 2000. Vtedy krajský prokurátor z Banskej Bystrice podal na trenčiansky krajský súd obžalobu. Hlavné pojednávanie s obžalovanými sa začalo v decembri 2003 a muselo byť viackrát odročené. Podľa predsedu senátu Dušana Eckera práve prieťahy sú dôvodom, prečo páchatelia za takýto trestný čin dostali trest na dolnej hranici sadzby. "Keby to bolo bez prieťahov, tresty by boli výrazne iné," konštatoval Ecker. Krajský súd sa podľa neho musel vysporiadať s mnohými procesnými chybami, ktoré boli urobené pri vyšetrovaní.
Obžalovaní muži tvrdia, že sú nevinní. Ich alibi im potvrdili aj príbuzní. Pred súdom vysvetľovali svoje majetkové pomery aj dôvody založenia bankových účtov v rakúskej mene. "Mal som založené šilingové účty, lebo táto mena bola najlepšie úročená. Neboli na nich žiadne peniaze z lúpeže," hovoril Marián Š.
Krajský súd vykonal rozsiahle dokazovanie. Na pojednávanie predvolal ako svedkov rakúskych občanov a z väzenia do Trenčína previezli aj Ollera. "Výsledky dokazovania jednoznačne a spoľahlivo preukázali, že sa obžalovaní skutku dopustili," povedal predseda senátu.
"Rozsudok je jednoznačne spravodlivý a spravodlivý je aj uložený trest. Bohužiaľ, vyšetrovalo sa to tak, ako sa vyšetrovalo, bolo tam určite časové obdobie dlhšie ako býva normálne. Je to aj na ujmu veci," povedala prokurátorka pre TASR po vynesení rozsudku.
Ulúpené peniaze sa nepodarilo nájsť. Poškodená rakúska spoločnosť si náhradu spôsobenej škody bude musieť vymáhať v občiansko-právnom konaní.
rt per