BRATISLAVA 3. februára (SITA) – Umiestnenie dieťaťa do detského domova by malo byť poslednou alternatívou pre vyriešenie krízovej situácie v rodine. S touto filozofiou predložil rezort sociálnych vecí a rodiny návrh nového zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a kuratele, ktorý Národná rada posunula do druhého čítania. Zákon, ktorý umožní aktívnejší prístup štátnych, samosprávnych a mimovládnych organizácii k riešeniu kríz v rodine, nadväzuje na nový zákon o rodine. Návrh vychádza ďalej z toho, že adopcia je lepšia ako pestúnska starostlivosť a tá je lepšia ako profesionálna rodina.
Poslanec za KDH Július Brocka v rozprave vyslovil pochybnosť, či na základe tejto normy bude výsledok sociálnej práce taký, že odobratie dieťaťa z rodiny sa stane až poslednou možnosťou riešenia situácie. „Neviem či na základe zákona vznikne dostatok programov pre rodiny v počiatku krízy,“ dodal. Pochybnosť o vykonateľnosti normy, ktorej ale vyjadrila podporu, prezentovala aj nezávislá poslankyňa Zuzana Martináková (SF). Otázne je finančné krytie, ako aj to, že sa nepočíta s navŕšením súčasných počtov úradníkov venujúcich sa tejto problematike. Poslankyňa ANO Eva Černá vystúpila v rozprave za zachovanie Centra pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže, ktoré funguje od roku 1993. Predložená norma totiž predpokladá jeho zrušenie. Kompetencie centra by malo podľa zákona prebrať na seba ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré na to podľa Černej nie je pripravené a ani personálne vybavené.
Do druhého čítania posunuli poslanci aj návrh novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Návrh by mal zabezpečiť razantné zvýšenie platov učiteľov. Najviac by si pritom od júla mali polepšiť mladí učitelia.
sy;pr;zd