BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Do 30. apríla 2006 by mali mať možnosť registrované cirkvi a náboženské spoločnosti uplatniť si právo na navrátenie vlastníctva k nehnuteľným veciam. Právo na reštitúcie poľnohospodárskej pôdy, lesného pôdneho fondu, hospodárskych budov a iných stavieb patriacich k pôvodnej usadlosti môže oprávnená osoba uplatniť, ak nehnuteľnosť prešla do vlastníctva štátu, obce alebo mesta v období od 8. mája 1945 do 1. januára 1990. V prípade židovských náboženských obcí je toto obdobie od 2. novembra 1938 do 1. januára 1990. Tak ako v ostatných reštitučných zákonoch predkladatelia aj tu navrhujú, aby boli oprávnené osoby oslobodené od správnych a súdnych poplatkov, ktoré súvisia s navrátením vlastníctva k nehnuteľným veciam. Návrh tohto zákona posunuli poslanci do druhého čítania.
Podmienky na začatie súdneho konania o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov z členských krajín Európskej únie na Slovensko upravuje novela zákona z dielne rezortu kultúry. Novela zákona o navrátení nezákonne vyvezených kultúrnych predmetov stanovuje lehotu, že návrh treba podať do roka odo dňa, keď sa žiadajúci štát dozvedel o nezákonne vyvezenom predmete a o tom, kde sa nachádza. Najneskôr však 30 rokov odo dňa, keď bol z územia štátu nezákonne vyvezený.
Časť majetku, ktorý má Matica slovenská v správe, by mala prejsť zo štátu do jej vlastníctva. Poslanec za KDH František Mikloško to navrhuje v zákone o prechode niektorého nehnuteľného majetku štátu do vlastníctva Matice slovenskej, ktorý plénum tiež posunulo do ďalšieho legislatívneho procesu. Malo by ísť o historickú druhú budovu Matice na Mudroňovej ulici v Martine, kde sa nachádza prevažná časť správy tejto inštitúcie. Zmeniť vlastníka by mal aj tzv. Beňuškov dom, dom na Thurzovej ulici a administratívna budova v Priekope, ktoré sa tiež nachádzajú v Martine. Poslednou budovou, ktorej prechod z vlastníctva štátu do Matice navrhuje Mikloško, je kaštieľ v Necpaloch.
Poslanci prerokovali a do druhého čítania sa dostal aj zákon o rastlinnolekárskej starostlivosti. Návrh zákona upravuje povinnosti fyzických a právnických osôb v tejto oblasti. Okrem iného upravuje aj podmienky na registráciu a kontrolu prípravkov na ochranu rastlín a pôsobnosť orgánov rastlinnolekárskej starostlivosti. Výška pokuty pri porušení zákona bude môcť byť od 10 000 do 100 000 korún.
Návrh zákona o organizácii štátnej podpory výskumu a vývoja prináša komplexnú zmenu štátnej podpory v tejto oblasti. Norma z dielne rezortu školstva, ktorú posunuli poslanci do druhého čítania, výrazne zjednodušuje spôsob poskytovania štátnej podpory pre vývoj a výskum, sprehľadňuje systém financovania a posilňuje súťaživosť.
sy;pr;zd