Bratislava 3. februára (TASR) - Podnet na prešetrenie výšky štátnej pomoci na odstavenie a likvidáciu jadrových elektrární (JE) a rádioaktívnych odpadov, ktorú minuloročným uznesením odobrila vláda SR pre Slovenské elektrárne, zaslali Európskej komisii mimovládne environmentálne organizácie.
"Slovensku nesmie byť umožnené poskytnúť štátnu pomoc ktorá by tak výrazne zdeformovala trhové prostredie. Už úplne neprijateľná je skutočnosť, že ide o štátnu firmu, ktorá má byť sprivatizovaná," vyhlásil Mark Johnston z Priateľov Zeme Európa. Podľa neho všetky náklady súvisiace s jadrovou energetikou majú byť pokryté z výnosov jej výrobcov, a nie z dotácií pochádzajúcich z príplatkov vynútených od spotrebiteľov. "Žiadame Európsku komisiu, aby si plnila povinnosti ktoré jej vyplývajú zo Zmluvy o Európskom spoločenstve a zabezpečila zablokovanie uvedeného plánu štátnej pomoci," uzavrel.
Deficit v Štátnom fonde likvidácie jadrovoenergetických zariadení (ŠFLJEZ), v ktorom sa v polovici roka nachádzalo iba jedenásť z predpokladaných 145 miliárd korún určených na likvidáciu jadrových elektrární, bude musieť byť podľa zástupcov MVO vykrytý dodatočnými príspevkami spotrebiteľov. "Veľká časť z existujúcich prostriedkov už bola použitá na vyradenie havarovanej bohunickej elektrárne A-1, ktorá do fondu neodviedla ani korunu," povedala pre TASR mediálna koordinátorka organizácie Priatelia Zeme Barbora Černušáková.
Na likvidáciu bohunickej elektrárne V-1, ktorú sa SR zaviazala odstaviť v prístupovej zmluve s EÚ, prispeje Európska komisia v rokoch 2007 až 2013 približne 9 miliárd korún. "Tieto prostriedky však môžu byť zablokované ktorýmkoľvek štátom EÚ," uviedla Černušáková. Podľa nej by mohlo k tomu dôjsť v prípade, ak Slovensko podľahne špekuláciám zo strany Slovenských elektrární a niektorých politikov a neodstaví prvý blok Jaslovských Bohuníc v budúcom roku. "Porušilo by tak totiž prístupovú zmluvu s EÚ," dodala.
Mimovládne organizácie požiadali Ruska, aby z dôvodu jeho neodbornosti v hospodárskych odvetviach odstúpil z funkcie. Ak by Európska komisia vyhovela ich podnetu, bude bezodkladne nevyhnutné prenechať riadenie rezortu odborníkovi s lepším právnym povedomím, ktorý by bol schopný zabezpečiť vykrytie deficitu ŠFLJEZ v súlade s legislatívou Únie a bez nespravodlivého dodatočného zaťaženia daňovníkov a spotrebiteľov elektriny, uzavrela Černušáková.