Košice 20. decembra (TASR) - Očakávania občanov vzhľadom na zvýšenú právomoc Ústavného súdu SR od januára 2002 sú síce veľké, ale mali by sa upínať k faktu, že všetky orgány verejnej moci sú povinné chrániť ich základné práva a slobody.
Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda ÚS Ján Mazák. "Musí prestať ilúzia, že ochranu základných práv a slobôd, výklad Ústavy SR a ústavných zákonov robí výlučne Ústavný súd," uviedol a dodal, že ÚS je až poslednou inštitúciou, ktorá dá "bodku za problémom". ÚS bude vstupovať do režimu ochrany základných práv až v druhom slede, teda, ak o nich nerozhoduje iný súd. Ústavodarca podľa Mazáka rigorózne zachoval princíp subsidiarity rozhodovania ÚS. Ako vyhlásil, "inými slovami, každý okresný súd v SR, krajský či Najvyšší súd, krajské úrady a všetky orgány štátnej správy a územnej samosprávy sú povinné chrániť základné práva a slobody v rozsahu svojich kompetencií". Chrániť ústavnosť, základné práva a slobody, bude ÚS podľa Mazáka iba v rozsahu, v ktorom to nedokáže zabezpečiť iný súd.
Od 1. januára 2002 by sa však občan, ktorý podá ústavnú sťažnosť, mohol dočkať aj primeraného finančného zadosťučinenia. Zaplatiť by ho pritom mal orgán verejnej moci, ktorý porušil základné právo alebo slobodu. Predseda ÚS zdôraznil, že pôjde o finančnú náhradu nemajetkovej ujmy, teda nie o náhradu škody. V tejto súvislosti upozornil na potrebu prijať nový zákon o zodpovednosti štátu za nezákonné rozhodnutie a nesprávny úradný postup. V súčasnosti platný zákon č. 58/1968 Zb. je podľa predsedu ÚS vekom i obsahom "bradatý" a v dnešných pomeroch neakceptovateľný.
Mazák priznal snahu zistiť používanú metodiku odškodňovania na Európskom súde pre ľudské práva. Štrasburg si však takéto informácie prísne stráži a každá krajina musí stanoviť vlastné rozpätie a úroveň primeraného zadosťučinenia. ÚS bude preto v tejto otázke podľa jeho predsedu vychádzať z porovnateľných štandardov, ale aj konkrétnych prípadov. Ako spresnil, výška priznanej sumy bude posudzovaná podľa orgánu, ktorý právo porušil, jeho intenzity, ale aj s prihliadnutím na konkrétne právo, ktoré bolo porušené. Podľa doplnenia podpredsedu súdu Eduarda Báránya, ÚS však bude "značne zdržanlivý". Očakávanie, že absolútne sumy budú porovnateľné so Štrasburgom, je podľa neho potrebné korigovať reálnou úrovňou príjmov na Slovensku.
*ver rč
NNNN