BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) súhlasí s návrhom systémových opatrení týkajúcich sa cestovného ruchu a ochrany prírody, ktoré predložilo ministerstvo hospodárstva (MH). Ako pre SITA povedala hovorkyňa MŽP Danica Filová, návrh je výsledkom kompromisu medzirezortnej komisie zloženej zo zástupcov MŽP, MH, mimovládnych organizácií a iných inštitúcií. Problémy sa podľa nej objavili iba pri nesprávnej interpretácii obsahu opatrení. "Prehodnotenie zonácie chránených území neznamená, že vyrastú hotely a zjazdovky ako huby po daždi," ubezpečila Filová.
Ako pre SITA povedal člen komisie za zelených Ján Roháč z Nadácie Ekopolis, ochranári s návrhom naďalej nesúhlasia. Opatrenia podľa nich uprednostňujú rozvoj cestovného ruchu pred ochranou prírody. Zároveň však pripustil, že po formálnej stránke s materiálom už asi nič neurobia. Ako pre SITA potvrdil hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Havran, návrh opatrení je už po pripomienkovom konaní a pôjde budúci týždeň na schvaľovanie do vlády. Mimovládne organizácie sa sťažujú, že z ich pripomienok bola do návrhu zahrnutá len jedna. "MH akceptovalo iba jedinú pripomienku, aj to k bodu, ktorý nebol podľa práva SR vykonateľný. To nie je konsenzus, ani kompromis," uviedol za platformu mimovládnych organizácií (MVO) pre NATURU 2000 Rastislav Rybanič. Návrh opatrení sa nepáči ani mimovládnemu výboru Naše Tatry (MVNT). Podľa jeho koordinátorky Ľubice Trubíniovej systematická snaha ministra hospodárstva Pavla Ruska oslabiť ochranu prírody a uvoľniť priestor podnikaniu poškodzuje nielen prírodu, ale aj ekonomiku SR a jeho pozíciu v Európskej únii (EÚ).
Návrh systémových opatrení na riešenie obmedzení rozvoja podnikateľského prostredia a cestovného ruchu z pohľadu ochrany životného prostredia obsahuje sedem bodov. Týkajú sa prehodnotenia počtu a hraníc národných parkov a chránených krajinných oblastí s cieľom prísne chrániť iba skutočne významné územia a znížiť stupeň ochrany v urbanizovaných oblastiach. Podľa MVO je pre ochranu prírody v národnom parku neprijateľné, aby sa celé intravilány, športové zjazdové a bežecké dráhy presunuli do druhého stupňa ochrany, ako sa uvádza v návrhu. Zastavané časti intravilánov by mali podľa zelených prejsť do 2. stupňa ochrany a les alebo lesopark v intraviláne ostať v 3. stupni. Areály zjazdoviek by mali podľa MVO prejsť z piateho do 3. alebo 4. stupňa.