BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Ochranári uvítali, že novela zákona o geneticky modifikovaných organizmoch (GMO), ktorú vo štvrtok schválil parlament, zavedie vyššiu zodpovednosť za škody. Ako pre SITA povedala Martina Badidová z Greenpeace, novela upravuje pravidlá dovozu, vývozu ako aj tranzitu GMO, ktoré môžu mať nepriaznivé účinky na ľudí a životné prostredie. Pokutu od 50 tisíc do päť miliónov korún dostane ten používateľ alebo ohlasovateľ GMO od Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), ktorý použije nevhodné zariadenie, nedodrží zásady bezpečnosti pri práci s GMO, neposúdi správne riziko, nevypracuje havarijný plán či uvedie na trh výrobok s GMO bez súhlasu. Pokutu až do 50 miliónov korún dostane ten, kto spôsobí haváriu s následkami na zdravie alebo život ľudí alebo vážne poškodí životné prostredie.
Podľa slov hovorcu SIŽP Michala Štefánka zistila inšpekcia v minulom roku 15 porušení pôvodného zákona o GMO a zatiaľ žiadne pokuty neuložila. Vo všetkých prípadoch nariadila vykonať opatrenia na nápravu, z ktorých tri nadobudli právoplatnosť. V niektorých prípadoch sa v prvom štvrťroku tohto začne správne konanie o uložení pokuty.
Podľa Greenpeace je v novele nedostatočne upravený princíp koexistencie geneticky modifikovanej a konvenčnej poľnohospodárskej ekologickej produkcie. V praxi sa podľa nich stávajú prípady, kedy GMO kontaminovali čisté plodiny a poľnohospodári potom nemôžu spotrebiteľovi garantovať nemodifikovanú potravinu. Ako však podotkla Badidová, výbor NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody 1. februára prijal uznesenie, v ktorom žiada ministerstvo pôdohospodárstva v spolupráci s MŽP, SIŽP a inými inštitúciami, aby pripravili legislatívny návrh princípov koexistencie.
Po podpise prezidenta nadobudne zákon účinnosť 1. apríla.